Přeměnou krevních skupin na univerzální 0, dokáží lékaři transplantovat plíce jakémukoli pacientovi

Covid zaplavil svět v požadavcích na transplantaci plic. Přeměna krevní skupiny v darovaných orgánech by pomohla mnoha lidem po těžkém průběhu covidového onemocnění, kteří potřebují transplantaci.

Miliony lidí na celém světě potřebují velkou transplantaci orgánů, ale jenom někteří najdou dárce. Problém je v krevních skupinách darovaných orgánů a jejich přijetí u nového pacienta. Vědcům se nyní povedlo převést osm plic s krevní skupinou A na plíce s univerzální krevní skupinou 0. Tyto orgány by mohly být „univezálním dárcem“ a pomoci tak transplantaci, která by byla vhodná pro kohokoli, kdo ji potřebuje.

Profesor Marcelo Cypel, hrudní chirurg na Universitě v Torontu, řekl, že lidé s krevní skupinou 0 mají o 20 procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou při čekání na plíce, než pacienti s krevní skupinou A. Krevní skupina 0 je poměrně vzácná, takže orgánů vhodných k transplantaci s touto krevní skupinou je velmi málo. Pacientovi z touto krevní skupinou nemůže být transplantovaný orgán s jinou krevní skupinou, protože jeho imunitní systém ho nepřijme.

Problém je tak vážný a zásadní, že čekací listina na různé orgány je sestavena podle krevních skupin. Je to biologická realita, kterou bohužel musíme akceptovat. „Jsou situace, kdy můžeme získat dárce skupiny B, ale nemáme příjemce skupiny B, který by orgán potřeboval.“ V tom případě ten orgán prostě nepoužijeme; orgán se takzvaně zvaně pohřbí.“ říká profesor Cybel.

Podle webu InterestingEngineering, imunitní systém člověka neustále hledá cokoli, co do organizmu zdánlivě nepatří. Bojuje proti škodlivým bakteriím, virům, houbám, parazitům a toxinům, které se často dostávají do našeho těla. Může ale také způsobit problémy. Astma, ekzém, diabetes typu 1, revmatoidní artritida a lupus jsou běžná onemocnění, která jsou důsledkem hyperaktivní funkce imunitního systému.

Něco podobného by se stalo, kdyby někdo dostal orgán neslučitelný s krevní skupinou. Krevní skupina je jedním ze způsobů, jak imunitní systém sleduje, které tkáně patří a které nepatří danému člověku. Krevní transfuze pouhých 50 mililitrů nekompatibilní krve může zabít člověka.

Web TheDailyBeast uvádí, že na stránkách Science Translation Medicine byla publikována nová studie, kdy vědci z Toronta dokázali darované plíce zbavit antigenů, které je identifikují jako krevní skupinu A. Tím se stalo, že plíce vypadají, jako by pocházely od jedince s dárcem krevní skupiny 0, což je univerzální dárcovská krevní skupina. Toto je průlomová studie v oblasti transplantací jakýchkoli orgánů.

Zdroj: interestingengineering.com, thedailybeast.com, science.org