Poslechněte si podivné zvuky největšího měsíce Jupiteru zachycené sondou Juno

Sonda NASA Juno zachytila podivné zvuky vycházející z Ganymeda, největšího měsíce Jupiteru. Padesátivteřinová zvuková stopa byla vytvořena z dat získaných během průletu sondy kolem Ganymeda 7. června letošního roku, píše ScienceAlert.

Skládá se z podivné série pípání a houkání o různých frekvencích největšího měsíce naší sluneční soustavy a jediného měsíce s vlastním magnetickým polem.

Průlet 7. června byl nejtěsnějším přiblížením sondy ke Ganymedu od května 2000, kdy sonda NASA Galileo uskutečnila své předposlední přiblížení.

Když se pozorně zaposloucháte, uslyšíte náhlou změnu na vyšší frekvence přibližně v polovině záznamu, což představuje vstup do jiné oblasti magnetosféry Ganymeda.

Sonda Juno, která odstartovala z mysu Canaveral na Floridě v srpnu 2011, aby studovala Jupiter z oběžné dráhy, dorazila k plynnému obrovi 4. července 2016 po pětileté cestě. Těsné přiblížení ke Ganymedu uskutečnila 7. června 2021, což představuje největší přiblížení kosmické sondy k měsíci od projektu Galileo v květnu 2000.

V době tohoto přiblížení, během 34. cesty mise kolem Jupiteru, se rotující sonda poháněná sluneční energií nacházela na vzdálenost 1 038 kilometrů od povrchu měsíce a pohybovala se relativní rychlostí 67 000 kilometrů v hodině.

Data pro zvukový záznam byla shromážděna přístrojem Juno Waves, který ladí elektrické a magnetické rádiové vlny vznikající v obrovském magnetickém poli Jupiteru, takzvané magnetosféře.

Zdroj: ScienceAlert.com