Pokuta za úpravu vaší zahrady v roce 2024: Toto pravidlo poruší každý a ani o tom neví
Myslíte si, že na své zahradě jste vlastním pánem a můžete si ji upravovat bez omezení? Omyl! I na svém vlastním pozemku musíte dodržovat zákony, jinak vám hrozí tučná pokuta.
Pokud jste vlastníkem zahrady, pravděpodobně se o ni pravidelně staráte a upravujete její vzhled. To může znamenat sázení nových rostlin, přesazování nebo kácení. Měli byste mít na paměti, že tyto činnosti musí být také v souladu se zákony České republiky. Platí určitá pravidla, jejichž cílem je přírodu chránit před škodlivými zásahy. V případě, že je porušíte, koledujete si o pokutu.
Kácení vzrostlých stromů
Za vzrostlý strom označujeme takový, jehož obvod kmene přesahuje 14 centimetrů a výška se pohybuje od 2 do 9 metrů. Pokud takový strom máte na zahradě a chcete se ho zbavit, musíte se řídit některými pravidly. V případě, že se jedná o ovocný strom, povolení ke kácení nepotřebujete. Nezáleží ani na jeho stáří, druhu nebo velikosti, podmínkou pouze je, aby zahrada nebo pozemek se stromem patřily vám. Bez povolení můžete kácet také neovocné stromy, ale pouze ty, které ve výšce 130 centimetrů nemají obvod kmene větší než 80 centimetrů. Pokud strom tyto parametry přesahuje, je třeba si vyjednat povolení. Bez povolení nemůžete kácet ani stromořadí či významné krajinné prvky přesahující 40 m².
Zákon je naopak benevolentní, co se týče kácení starých a poškozených stromů, u kterých hrozí pád. Pokud se jedná o mohutný strom, nahlaste jeho pokácení do 15 dnů příslušnému úřadu. Nejpřísnější pravidla platí pro chráněné nebo jinak ceněné dřeviny. Na jejich pokácení budete potřebovat posudek odborníka, který zhodnotí stav stromu a jeho bezpečnost. Teprve na základě tohoto posudku můžete požádat o povolení.
Podmínky ke kácení stromů se mohou lišit obec od obce, proto pokud si nejste jistí, nejlépe uděláte, když se doptáte na místním úřadě. Neoprávněným kácením riskujete peněžitý trest, jehož hodnota může dosahovat až desítek tisíc korun.
Úpravy chráněných druhů
Může se stát, že na vašem pozemku roste některá z chráněných rostlin. Chcete se jí zbavit nebo ji jenom přesadit jinam? Na to musíte bohužel zapomenout. Znemožňuje to zákon o ochraně přírody a krajiny, jehož porušení vás může opět stát až několik desítek tisíc korun, pokud se na to přijde. Mezi nedotknutelné druhy patří například některé orchidejí, kosatec sibiřský, lilie zlatohlavá nebo koniklec velkokvětý.
Vypalování trávy
Důvody, proč je zakázáno pálit trávu, se zdají evidentní, přesto existují stále lidé, kteří to porušují. Patříte mezi ne? Kromě toho, že riskujete vznik požáru a s největší pravděpodobností naštvete sousedy, které bude dým z pálení obtěžovat, říkáte si o další nemalou pokutu.
Jinak je tomu u hrabanky, tedy organického materiálu, který jste na zahradě shrabali, ten spálit můžete. Rozhodně to však nedělejte v období sucha a veder, kdy úřady pravidelně vyhlašují zákaz zakládání ohňů. A pro všechny případy u sebe mějte vždy dostatek vody, kterou oheň uhasíte.
Sousedovo ovoce
A jak je to se sousedovým ovocem, napadá vás možná ještě. Pokud jeho stromy nebo keře jsou v těsné blízkosti s vaším pozemkem, je velká pravděpodobnost, že k vám spadne i nějaké jeho jablíčko nebo hruška. A máme pro vás dobrou zprávu: V takovém případě se jedná už o vaše ovoce a můžete si ho bez výčitek a obav z pokut sníst! Závěrem snad jen zmiňme, že i sousedské teritorium má určitá pravidla a pokud nechcete riskovat rozzlobeného souseda nebo tahanice po úřadech, stromy sázejte nejblíže tři metry od hranice pozemku. O cizí větve ve své zahradě totiž nikdo nestojí.
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí, Dům a zahrada, Modrá pyramida, iReceptář
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]