Tyhle keře nikdy nestříhejte v březnu. Jinak vám na jaře uschnou a opadají
Na jaře jsme často do zahradnických prací jako diví a už se vidíme s nůžkami v ruce. Než se ale pustíte do stříhání rostlin, nejdříve zpomalte a zamyslete se. Ne všem květinám a keřům se totiž nový sestřih hned zkraje jara zamlouvá.
Naprostou většinu stromů a keřů na zahradě skutečně na jaře stříháme. V případě rododendronů a azalek byste o tom raději neměli ani přemýšlet. Jedná se totiž o rostliny, které podobné úpravy snášejí opravdu těžko.
Jak rododendrony, tak azalky kvetou v květnu a na začátku června. Svá květenství ale zakládají velice brzy. Pokud byste je tak ostříhali, ať už na jaře, nebo třeba na podzim, v tu sezónu by vám keře zkrátka nevykvetly. Jediná chvíle, kdy je skutečně možné je ostříhat, například abyste upravili jejich tvar, je krátce po odkvětu.

Hortenzie se mohou stříhat pouze za určitých podmínek
Lehce komplikované je to také v případě hortenzií. Jedná se o velmi pestrou škálu květin. Některé jsou poměrně odolné, jiné je potřeba na podzim zazimovat. Prakticky všechny však milují vlhké prostředí a nedělá jim dobře přímé slunce.
Čas od času potřebují hortenzie prořezat. Je ale velmi důležité zvolit vhodný okamžik, abyste tím nenapáchali více škod než užitku. Většinou je ideální prořezat hortenzie na jaře, a to v době, kdy se začínají objevovat nové výhonky. Staré a suché větve musí pryč. Ponechejte mladé a silné větve. Pokud by to ale znamenalo zlikvidovat podstatnou část rostliny, udělejte to raději postupně, abyste rostlině nezpůsobili příliš velký šok.
Důležité je také vhodně zvolit dobu, kdy se k tomuto kroku uchýlit. Mnoho druhů hortenzií je totiž citlivých na jarní přízemní mrazíky. Proto je lepší počkat s tím o něco déle, než jste zvyklí, například do května.
Specifickým druhem této rostliny, která potřebuje ještě trochu jiný přístup, je hortenzie velkolistá. Ta totiž má ve zvyku kvést na starém dřevě a z toho důvodu se neprořezává. Kulovitá nebo plochá květenství se objevují na koncích loňských výhonů, které dosud nekvetly. Podle toho je také poznáte. V březnu či raději až v dubnu proto pouze odstraňte loňský květ nad prvním silným pupenem a jinak keřík ponechejte v klidu.
Hortenzie navíc kvetou bez potíží zcela bez řezu. Jediný rozdíl je v tom, že díky řezu mohou být květy více bohaté.

Magnolie se z poranění hojí dlouho
Dalším velice krásným kvetoucím stromem je magnolie. Její květy jsou velké, přitom ale působí křehce. Kromě toho mnoho lidí miluje jejich až opojnou vůni. Je jen škoda, že doba květu trvá jen krátce.
O magnolii se musíte vhodně starat. Bez nějakého toho řezu se neobejdete, ale stejně jako v předchozích případech záleží především na vhodném načasování. Tento majestátní strom kvete většinou v dubnu nebo na počátku května. Se stříháním rozhodně počkejte teprve po jeho odkvětu.
Není ale určitě nutné se k zásahům uchylovat každoročně. Magnolie je totiž poměrně choulostivá, větve se jí pomalu hojí a velmi často u ní poté propukne některé rostlinné onemocnění. Proto bychom do koruny měli zasahovat jen ze závažných důvodů, například pokud je některá větev poškozená.
V každém případě začněte vždy odstraněním starých, suchých nebo napadených větví. Je potřeba mít dokonale ostré a nejlépe také vydesinfikované nástroje. Tak zamezíte infekci. Dejte si také pozor, aby váš řez byl pokud možno co nejpřímější. V opačném případě by mohlo dojít k nerovnosti okolní kůry.
Důležité je také vědět, že magnolie kvete na starém dřevě. Z tohoto důvodu řez skutečně není vůbec žádoucí. Pokud ho přesto musíte provést, například z již zmiňovaného důvodu napadení škůdci, může se stát, že bohužel vaše magnolie ve stejném roce nepokvete.