Tímhle v březnu posypte trávník. Na jaře ho budou závidět v celém městě
Jaro se nezastavitelně blíží a venku už se pomalu probouzí příroda, ale váš trávník stále vypadá, jako by ho někdo sežvýkal a vyplivnul? Pořád ještě máte čas podniknout kroky, díky kterým se bude za pár týdnů dokonale zelenat.
Do jarní údržby se pusťte tehdy, až si budete jisti, že už nebude sněžit. Jakmile bude venku několik dní alespoň 10 °C a v noci nebudou mrazíky, trávník stihne proschnout a začít růst. Pak se můžete ponořit do práce. Připravili jsme základní tipy, díky kterým budete mít nejkrásnější trávník široko daleko. Spousta lidí totiž péči o něj zanedbává.
Odstranění nečistot
Ještě předtím, než se pustíte do péče o trávník, vyčistěte jej od spadaného listí, větviček, kamenů a dalšího nepořádku, který se na něm během zimy mohl nahromadit. Nasaďte si rukavice, vytáhněte hrábě a odstraňte z trávníku vše, co tam nepatří. To je první a nejdůležitější fáze, bez které se neobejdete (pokud tedy chcete mít co nejkvalitnější trávník).

První sečení
Na jaře je velmi důležité sečení trávníku. Sekačku si nachystejte v březnu či dubnu (podle počasí) a trávník posekejte, až bude 5-10 cm vysoký. Zpočátku je vhodné trávník sekat přibližně každé dva týdny, čímž se podpoří jeho růst a zahušťování. Právě v jarním období, kdy je potřeba častějšího sečení, mnozí oceňují pro úsporu času i úsilí robotickou sekačku. Ta udělá většinu práce za vás.
Vertikutace
Po prvním sečení je vhodné provést také vertikutaci, která pomáhá odstranit mech, plsť a zbytky odumřelé trávy, a zároveň půdu provzdušní a připraví ji na hnojení. Budete však potřebovat přístroj zvaný vertikutátor – pokud ho nemáte, zjistěte, jestli ho nějaká firma v okolí nepůjčuje. Zeptat se můžete i sousedů. Pokud chcete o svůj trávník pečovat každoročně, investice do koupě vertikutátoru se vám rozhodně vyplatí. Díky použití tohoto přístroje zajistíte lepší přístup vzduchu, vody i živin ke kořenům trávy. Ta pak bude viditelně silnější.
Hnojení
Abyste měli na zahradě krásný a zdravý trávník, neobejdete se bez hnojiva. Pořiďte si speciální jarní přípravek, dodávající půdě živiny potřebné po dlouhé zimě. Ten obsahuje látky jako je dusík a fosfor, zajišťující rychlý a silný růst, a můžete v něm najít i hořčík, jenž se stará o sytě zelenou barvu trávy. Hnojivo pomůže s rychlou regenerací a výživou, po které pak už bude trávník jen „vzkvétat“.
Aplikace hnojiva je jednoduchá. Buď můžete použít rozmetadlo, nebo granule hnojiva rovnoměrně rozházejte po trávníku ručně. Pokud budete trávník vysévat, hnojivo aplikujte ještě předtím. Po provedené vertikutaci budete mít jistotu, že se hnojivo dostane do potřebné hloubky, kde bude moct začít působit.

Dosévání trávníku
Na trávníku se občas vyskytnou suchá a holá místa, která ne a ne zarůst. Pokud je to i váš případ, bude nutné tato místa vyplnit novými semeny. Tato fáze se dělá až nakonec, protože nejdříve je nutné půdu připravit, provzdušnit a dodat jí živiny, a až poté je vhodné trávník dosévat. Uvidíte, že se díky tomuto postupu brzy dočkáte hustého a sytě zeleného trávníku. Travní osivo můžete na půdu pohodit ručně, posypat substrátem a pak jen zašlapat botou (v případě, že doma nemáte potřebné přístroje pro zasévání). V květnu se pak doporučuje udělat ještě přesev trávníku.
V létě nezapomínejte na zavlažování
Jakmile budete mít hotovo, během dalších měsíců už vás čeká jen pár povinností: sečení a zavlažování trávníku. Pro udržení svěžího vzhledu je letní zavlažování naprosto klíčové. Dbejte však na to, abyste v horkých dnech trávník polévali brzy ráno nebo pozdě večer. Vody by mělo být dostatek, aby se dostala ke kořenům. Po dešti pak můžete v případě potřeby do trávníku přidat hnojivo.