Pod zemskou kůrou byla objevena hornina, která pravděpodobně obsahuje více vody než všechny oceány světa

Vědci objevili 640 kilometrů pod zemí obrovské zásoby vody uložené v hornině známé jako “ringwoodit”. Ta saje vodu z okolí jako houba a má krystalovou strukturu, jak píše web indy100.

Vědci již dříve zjistili, že voda je v horninách uložena ve stavu podobném houbě, která není ani kapalná, ani pevná, ani plynná. Vědecká práce s názvem “Dehydratační tání v horní části spodního pláště” byla publikována v roce 2014 a vyložila tato zjištění. Ringwoodit je jako houba, která nasává vodu. V krystalové struktuře ringwooditu je něco velmi zvláštního, co mu umožňuje přitahovat vodík a zachycovat vodu,“ řekl tehdy geofyzik Steve Jacobsen.

“Tento minerál může v podmínkách hlubokého pláště obsahovat velké množství vody,” dodal Jacobsen, který byl členem týmu stojícího za tímto objevem.

Konečně vidíme důkaz o celozemském koloběhu vody, což může pomoci vysvětlit obrovské množství kapalné vody na povrchu naší obyvatelné planety. Vědci po této chybějící hluboké vodě pátrají již desítky let.

Vědci tehdy učinili tato zjištění poté, co zkoumali zemětřesení a zjistili, že seismometry zachycují rázové vlny pod povrchem Země. Na základě toho se jim podařilo zjistit, že voda se drží v hornině známé jako ringwoodit. Pokud tato hornina obsahuje pouhé 1 % vody, znamenalo by to, že pod povrchem Země je třikrát více vody než v oceánech na povrchu.

Zdroj: redakce, indy100