Po dvou listopadových meteorických rojích bude následovat zatmění Měsíce

V listopadu 2021 nás čeká několik významných událostí na obloze: dva meteorické deště a částečné zatmění Měsíce, při kterém se barva Měsíce v úplňku změní z bílé na rezavě oranžovou, píše server Space.

Během následujících dvou listopadových týdnů se vyplatí sledovat tři pozoruhodné události na obloze, včetně meteorického roje, který bude vrcholit tento týden a částečné zatmění Měsíce, které změní barvu úplňku na rezavě oranžovou.

Severní meteorický roj Taurid bude aktivní po celý tento týden, ale očekává se, že bude nejsilnější v noci ze čtvrtka 11. listopadu na pátek 12. listopadu, kdy bude na tmavých místech oblohy přelétat 10 až 15 meteorů za hodinu.

Listopadová fáze Měsíce a doba jeho západu bude příznivá pro pozorování těchto padajících hvězd. Každou noc bude Měsíc o něco širší a jasnější a zapadne asi o hodinu později. Večer 12. listopadu zbytek noci zůstane pro pozorování meteorů temný.

Space.com uvádí, že meteory Taurid mají často žlutooranžovou barvu a ve srovnání s jinými padajícími hvězdami se pohybují poměrně pomalu. „Jejich název je odvozen od způsobu, jakým se zdají vyzařovat ze souhvězdí Býka, které se nachází nízko na východě několik hodin po západu slunce a kolem půl druhé ráno místního času je téměř přímo nad hlavou,“ uvádí astronomický web. „Dokonce i 12. listopadu bude jasný Měsíc odcházet ze scény právě ve chvíli, kdy Býk dosáhne svého nejvyššího bodu na obloze.“

Zdroj: space.com