Planeta pana Spocka, kterou proslavil Star Trek, je zřejmě astronomickou iluzí
Planeta, o níž se předpokládalo, že obíhá kolem hvězdy 40 Eridani A – fiktivní planeta Vulkán ve vesmíru Star Treku a domovská planeta pana Spocka, je ve skutečnosti jakýmsi astronomickým klamem způsobeným pulsy a otřesy samotné hvězdy, ukazuje nová studie.
Vědecký tým vedený astronomkou Abigail Burrowsovou z Dartmouth College, která dříve pracovala v Laboratoři tryskového pohonu NASA, publikoval článek popisující nový výsledek.
Možný objev planety obíhající kolem hvězdy, kterou proslavil Star Trek, vzbudil po svém oznámení v roce 2018 vzrušení a velkou pozornost. O pouhých pět let později se zdálo, že planeta stojí na vratkých základech, když jiní vědci zpochybnili, zda tam vůbec je. Nyní se zdá, že přesná měření pomocí přístroje NASA-NSF, instalovaného před několika lety na vrcholu Kitt Peak v Arizoně v USA, vrátila planetu Vulkán ještě definitivněji do říše science fiction.
Dvě metody detekce exoplanet – planet obíhajících kolem jiných hvězd, převažují nad všemi ostatními při pokračujícím hledání nových cizích světů. Převážnou většinu detekcí má na svědomí tranzitní metoda, při níž se sleduje nepatrný pokles hvězdného světla, když planeta přechází přes tvář své hvězdy. Ale i metoda „radiální rychlosti“ má na svém kontě slušný podíl objevů exoplanet.
Sledováním jemných posunů světla hvězdy mohou vědci měřit „kmitání“ samotné hvězdy, protože gravitace obíhající planety ji strhává jednou na jednu stranu, pak na druhou. U velmi velkých planet vede signál radiální rychlosti většinou k jednoznačné detekci planety. Problémem však mohou být nepříliš velké planety.
Dokonce i vědci, kteří původní možný objev planety přirovnané k fiktivnímu Vulkánu provedli, varovali, že by se mohlo ukázat, že jde o chaotické hvězdné chvění, které se maskuje jako planeta. Ohlásili důkaz o „super-Zemi“ na 42denní oběžné dráze kolem hvězdy podobné Slunci vzdálené asi 16 světelných let. Nová analýza s využitím vysoce přesných měření radiálních rychlostí, která v roce 2018 ještě nebyla k dispozici, potvrzuje, že opatrnost ohledně možného objevu byla oprávněná.
Špatnou zprávu pro fanoušky Star Treku přináší přístroj známý jako NEID, který nedávno přibyl do komplexu dalekohledů na Kitt Peak National Observatory. NEID využívá Dopplerův jev: posuny ve světelném spektru hvězdy, které odhalují její kmitavý pohyb.
Zjistilo se, že signál planety je ve skutečnosti pravdepodobne blikáním něčeho na povrchu hvězdy, které se shoduje s 42denní rotací. Možná jde o víření teplejších a chladnějších vrstev pod povrchem hvězdy v kombinaci se znaky hvězdného povrchu, jako jsou skvrny a jasné, aktivní oblasti. Obojí může měnit signály radiální rychlosti hvězdy.
Přestože nový objev, alespoň prozatím, připravil hvězdu 40 Eridani A o možnou planetu Vulkán, nejsou to jen špatné zprávy. Demonstrace takto jemně vyladěných měření radiálních rychlostí je příslibem pro ostřejší pozorovací rozlišení mezi skutečnými planetami a chvěním na povrchu vzdálených hvězd.
Dokonce i zničení Vulkánu bylo ve vesmíru Star Treku předvídáno. Vulkán byl poprvé označen za Spockovu domovskou planetu v původním televizním seriálu z 60. let. Ve filmu „Star Trek“ z roku 2009 však padouch jménem Nero použije umělou černou díru, aby Spockův domovský svět vyřadil z existence.
Zdroj: Phys.org