Pět vesmírných misí, na které se můžeme těšit v roce 2023

Rok 2022 byl v oblasti výzkumu vesmíru bohatý na události a rok 2023 bude jistě dalším rušným rokem. Zde je pět nejzajímavějších očekávaných vesmírných misí, jak píše server The Conversation.

1. Jupiter Icy Moons Explorer

Evropská kosmická agentura (Esa) se v dubnu chystá vyslat na oběžnou dráhu Jupiteru sondu Juice(Jupiter Icy Moons Explorer), která bude první evropskou robotickou misí k Jupiteru, jak jsme dříve informovali v tomto článku.

Juice má k planetě dorazit v červenci 2031 poté, co vykoná neuvěřitelnou dráhu letu Sluneční soustavou, vstoupí na oběžnou dráhu kolem Jupiteru a provede četné průlety kolem jeho velkých ledových měsíců: Europa, Ganymedes a Callisto.

Výprava sondy Juice / @ESA

Po čtyřech letech průletů kolem měsíců pak Juice vstoupí na oběžnou dráhu kolem Ganymeda, největšího měsíce ve Sluneční soustavě. Ledové měsíce Jupiteru jsou zajímavé tím, že se pod jejich zmrzlým povrchem pravděpodobně nacházejí oceány kapalné vody. Zejména Europa je považována za jeden z nejpravděpodobnějších příbytků mimozemského života ve Sluneční soustavě.

2. Vesmírná loď Starship společnosti SpaceX

Elon Musk informoval, že první zkušební orbitální let supertěžké kosmické lodi Starship se velmi pravděpodobně uskuteční koncem února či v březnu 2023. Starship bude největší kosmickou lodí schopnou dopravovat lidi ze Země do vesmíru (Mezinárodní vesmírná stanice je větší, ale byla sestavena ve vesmíru). Půjde o nejvýkonnější nosnou raketu, jaká kdy vzlétla, schopnou vynést na nízkou oběžnou dráhu Země 100 tun nákladu.

Starship je souhrnný název pro dvousložkový systém kosmické lodi Starship (která nese posádku a náklad) a rakety Super Heavy. Raketová část vynese Starship do výšky přibližně 65 km, poté se oddělí a řízeně přistane zpět na Zemi. Horní část lodi Starship se pak pomocí vlastních motorů dostane na oběžnou dráhu.

3. dearMoon

Dlouho očekávaný projekt dearMoon, který vezme členy veřejnosti na šestidenní cestu kolem Měsíce a zpět, má být spuštěn na lodi Starship. Přesné datum spuštění projektu bude záviset na úspěšném testu Starshipu. Půjde o první start skutečné turistiky do hlubokého vesmíru.

Financoval ji podnikatel Yusaku Maezawa, který vypsal soutěž, v níž bylo vybráno osm členů veřejnosti, kteří se k Maezawovi a jeho posádce na cestu připojí. Vše bude kompletně hrazeno.

Tato mise bude znamenat velkou změnu v představách o vesmíru, protože dosud se do hlubokého vesmíru mohli vydat pouze astronauti vybraní podle velmi přísných kritérií (pozn.: nepočítáme krátké desetiminutové výlety do výšky 100 km). Plnohodnotný několikadenní výlet představuje extrémní riziko, a to jak z hlediska zdravotního, tak technického. Úspěch či neúspěch mise dearMoon by mohl ovlivnit, zda se turistika do hlubokého vesmíru stane další velkou věcí, nebo bude opět odsunuta do roviny bláhových snů.

4. Průzkumník asteroidů se vrací na Zemi

Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security – Regolith Explorer, známější jako OSIRIS-REx, je mise společnosti NASA k asteroidu Bennu. Hlavním cílem této mise bylo získat vzorky z Bennu a dopravit je na Zemi k analýze.

OSIRIS-REx se nyní vrací na Zemi s až kilogramem vzácných vzorků asteroidu uložených na palubě. Pokud vše půjde dobře, kapsle se 24. září oddělí od sondy, vstoupí do zemské atmosféry a na padáku měkce přistane v pouštích Utahu. Návrat vzorků z asteroidů se dosud podařil pouze jednou, a to v roce 2020 misi Hayabusa 2 japonské vesmírné agentury.

Bennu je přibližně kosočtvercového tvaru o velikosti pouhého půl kilometru, ale má mnoho zajímavých vlastností. Předpokládá se, že se oddělil od mnohem většího asteroidu během prvních 10 milionů let existence Sluneční soustavy. Některé z minerálů, které v něm byly objeveny, byly pozměněny vodou, což naznačuje, že dávné mateřské těleso Bennu mělo kapalnou vodu. Obsahuje také velké množství drahých kovů, včetně zlata a platiny.

5. Indický soukromý start do vesmíru

I když je SpaceX nejvýznamnější soukromou společností zabývající se vynášením kosmických raket, po celém světě existuje mnoho dalších společností, které vyvíjejí vlastní řadu nosných raket. Společnost Skyroot Aerospace, která v listopadu 2022 úspěšně vypustila svou raketu Vikram-S, se brzy stane první soukromou indickou společností, která vypustí družici.

Samotná raketa dosáhla výšky 90 km, což je vzdálenost, kterou by bylo třeba vylepšit, aby bylo možné dostat na oběžnou dráhu družic. První vypuštění družice plánuje společnost Skyroot na rok 2023 a jejím dalším cílem je snížit náklady na vynášení družic do vesmíru tím, že své rakety zhotovené 3D tiskem vyrobí během několika dnů. Pokud se to podaří, mohlo by to zajistit cestu k levnějším startům vědeckých misí, což by umožnilo rychlejší tempo výzkumu.

Je zřejmé, že zájem o vesmírný sektor zůstává vysoký. Vzhledem k mnoha odvážným pokrokům a startům, které se mají uskutečnit v roce 2023, vstupujeme do nové fáze podobné „zlaté éře“ startů do vesmíru v 60. a 70. letech minulého století.

Zdroj: theconversation.com, esa.int, spacex.com, dearmoon.earth, NASA.gov, skyroot.in, redakce