Paleontologové odhalili, že někteří dinosauři měli pupíky

Na rozdíl od lidí neměli dinosauři pupeční šňůru, protože kladli vejce. Vědci však dlouhou výraznou jizvu identifikovanou na dinosauří fosilii nazývají pupek, píší na webu DW.es.

Podle studie, kterou v úterý (07. 6. 2022) zveřejnil mezinárodní biologický časopis BMC Biology, laserová zobrazovací technologie s vysokým rozlišením aplikovaná na fosilii odhalila pupek dinosaura, který obýval Zemi před 125 miliony let.

Doktor Michael Pittman, jeden z autorů výzkumu, použil techniku laserem stimulované fluorescence (LSF) na zkamenělém vzorku kůže psitakosaura, dvoumetrového dvounohého býložravého zvířete, které žilo v období křídy na území dnešní Číny.

„Pomocí snímků LSF jsme na exempláři psitakosaura identifikovali výrazné šupiny obklopující dlouhou pupeční jizvu, podobnou některým žijícím ještěrům a krokodýlům. Tomuto typu jizvy říkáme pupeční jizva a u lidí je menší. Tento exemplář je první dinosauří fosilií, u které se zachoval pupek, což je dáno jeho výjimečným stavem zachování,” řekl Pittman.

Na rozdíl od lidí neměli dinosauři pupeční šňůru, protože kladli vejce. Místo toho byl žloutkový váček dinosaurů připevněn přímo k tělu štěrbinovitým otvorem, který se vyskytuje i u jiných suchozemských živočichů kladoucích vejce, jako jsou ptáci nebo plazi.

Tento otvor byl uzavřen přibližně v době, kdy se zvíře vylíhlo, a zanechal dlouhou a výraznou pupeční jizvu. Přestože povaha dinosaurů kladoucích vejce předpokládá dlouhou pupeční jizvu, tato studie je první, která tuto hypotézu podporuje fosilními důkazy.

„Nejdůležitější fosilie” pro studium dinosauří kůže

Tento objev neznamená, že všichni suchozemští dinosauři měli stejnou pupeční jizvu, ale ponechává tuto možnost otevřenou.

„Tento nádherný exemplář je senzací už od svého objevení v roce 2002, my jsme ho však mohli studovat ve zcela novém světle pomocí nového laserového fluorescenčního zobrazování, které odhaluje šupiny v neuvěřitelných detailech,” dodal odborník.

Tento exemplář je vystaven v Senckenbergově muzeu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Zdroj: DW.es