Nová ženská antikoncepce udrží spermie uvězněné ve vlastním želé

Ačkoli spermicidy již existují, stále nejsou stoprocentně účinné. Vědci vyvíjejí spolehlivější alternativu v podobě vaginálně aplikovaného roztoku, který udrží spermie ve spermatu, napsal server New Atlas.

Za normálních okolností je sperma ejakulováno jako gel, ale po vniknutí do pochvy rychle zkapalní. Spermie, které jsou v něm obsaženy, se pak uvolní a mohou proplout ženským reprodukčním systémem, což může vést k otěhotnění. Proces zkapalnění je spuštěn krátce po ejakulaci, a to především enzymem ve spermatu známým jako prostatický specifický antigen (PSA). Ten je vylučován prostatou a rozkládá gelotvorné bílkoviny ve spermatu, které se nazývají semenogeliny. Ty udržují spermie v pasti a chrání je, dokud nedojde k jejich rozpadu.

Ve snaze zabránit zkapalnění se tým z Washingtonské státní univerzity zaměřil na protilátku, která inhibuje aktivitu PSA. Testy provedené na čerstvých vzorcích lidského spermatu ukázaly, že protilátka skutečně zabránila zkapalnění spermatu a udržela většinu spermií uvnitř. Navíc spermie, které se dostaly ven, vykazovaly nepatrné snížení pohyblivosti.

Ještě je třeba provést další výzkum, a to jak nežádoucích vedlejších účinků, tak dalších inhibitorů, které by mohly být zařazeny spolu s protilátkou. Nakonec se však doufá, že konečným výsledkem by mohl být netoxický komerční produkt bez hormonů.

„Naším cílem je vyvinout snadno dostupnou ženskou antikoncepci, která by byla k dispozici na vyžádání, což znamená, že by si ji ženy mohly koupit z regálu,“ uvedla doktorka Joy Winuthayanonová, hlavní autorka článku o výzkumu. „Mohla by se používat v kombinaci s kondomem, čímž by se výrazně snížila míra selhání.“

Zdroj: newatlas.com, academic.oup.com