Nová studie vysvětluje, proč je cvičení tím těžší, čím méně jej děláte

Čím méně cvičíte, tím je to těžší. Nová studie vědců z univerzity v Leedsu by nám mohla vysvětlit proč, napsali na webu Tech Explorist.

Vědci zjistili, že bílkovina zvaná Piezo1 funguje jako senzor průtoku krve, který tělu ukazuje, jak velká je fyzická aktivita. Méně cvičení by mohlo tento protein deaktivovat, což by způsobilo další nečinnost a cvičení by se stalo náročnějším.

Navíc deaktivace tohoto proteinu snižuje hustotu sítě kapilár přivádějících krev do svalů. Kvůli omezenému průtoku krve se aktivita se stává náročnější a může snížit množství fyzické výkonnosti.

Vědci tuto studii prováděli na myších, ale protein Piezo1 se vyskytuje i u lidí, což naznačuje, že by mohlo dojít ke stejným výsledkům. Porovnávali dvě skupiny myší. Kontrolní skupinu a skupinu, u níž byla hladina Piezo1 narušena po dobu deseti týdnů. Byla sledována aktivita při chůzi, lezení a běhu na kole, přičemž u myší s Piezo1 došlo k nápadnému snížení úrovně aktivity. To naznačuje zásadní roli Piezo1 při udržování normální fyzické aktivity.

Vědci nejprve uvažovali o tom, zda myši s Piezo1 nemají menší zájem o cvičení. Později však mezi oběma skupinami nezjistili žádné významné rozdíly v množství nebo délce trvání aktivity. Místo toho zjistili menší počet otáček běžeckého kola při cvičení a nižší rychlost běhu.

Vědci se domnívají, že se jedná o velmi důležitý problém. Cvičení chrání před kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou, depresí a rakovinou. Bohužel mnoho lidí necvičí dostatečně, a tím se vystavuje většímu riziku onemocnění. Čím méně lidé cvičí, tím méně jsou fit, což často vede k sestupné spirále.

Studie poukazuje na zásadní souvislost mezi fyzickou aktivitou a fyzickou výkonností, kterou na této úrovni vytváří Piezo1. Udržování aktivity proteinu Piezo1 cvičením může mít zásadní význam pro naši fyzickou výkonnost a zdraví. O jeho úloze při vývoji cév se toho vědělo již hodně, ale mnohem méně se vědělo o jeho podílu na udržování cév u dospělých.

Zdroj: techexplorist.com