NASA zveřejnila snímek s dlouhým paprskem antihmoty vycházející z malé hvězdy

Co získáte, když se zhroutí hvězda o velikosti malého města? Odpovědí je paprsek hmoty a antihmoty o délce víc jak 40 bilionů kilometrů, píše deník The Sun.

NASA spatřila malý rotující pulsar ve vzdálenosti neuvěřitelných 1600 světelných let od Země. Super hustá hvězda, přezdívaná jako J2030, se otáčí závratně třikrát za sekundu a letí vesmírem rychlostí asi milion a půl kilometrů za hodinu. Astronomové zahlédli masivní paprsek už v roce 2020.

Jejich přístroje však kvůli délce paprsku nebyly schopny vidět jeho paprsku. Teprve když se odborníci rozhodli pořídit další snímek pomocí rentgenové observatoře Chandra, byli ohromeni zjištěním, že je třikrát větší, než se předpokládalo.

„Je úžasné, že paprsek, který má v průměru pouhých 16 km, může vytvořit strukturu tak velkou, že ji můžeme vidět na tisíce světelných let daleko,“ řekl astrofyzik a výzkumník Martjin de Vries ze Stanfordské univerzity.

Odborníci si myslí, že paprsek jim může pomoci konečně porozumět otázce, která je trápí po staletí.

„To pravděpodobně vyvolalo únik částic,“ řekl profesor fyziky Roger Romani, rovněž ze Stanfordské univerzity.

Magnetické pole pulsarového větru se propojilo s mezihvězdným magnetickým polem a vysokoenergetické elektrony a pozitrony vystříkly tryskou vytvořenou spojením.

Zdroj: thesun.co.uk