Na mezinárodní vesmírnou stanici dorazil robotický chirurg jako předvoj telechirurgie. Má komunikovat s lidskými lékaři na zemi

30. ledna vyslali vědci prostřednictvím kosmické lodi Cygnus společnosti Northrop Grumman na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) řadu inovativních experimentů. 1. února náklad o hmotnosti 3 700 kg bezpečně dorazil na ISS.

Jedním z experimentů na palubě bylo 0,9 kg vážící robotické zařízení, dlouhé asi jako předloktí, se dvěma ovladatelnými rameny, která drží nůžky. Tento lékařský robot, vyvinutý společností Virtual Incision, je zkonstruován tak, aby byl jednoho dne schopen komunikovat s lidskými lékaři na zemi a zároveň se sám zavádět do astronautického pacienta a provádět lékařské zákroky s vysokou přesností.

Očekává se, že tyto mise společně připraví půdu pro dalekou budoucnost, kdy se lidstvo vydá na cesty do hlubšího vesmíru, třeba na Venuši. Aby astronauti zůstali ve vesmíru v prostředí, pro jehož přežití nejsou doslova stvořeni, chtějí vědci zajistit, aby se vesmírná lékařská péče vyvíjela společně s raketami, které astronauty dopraví tam, kam mají namířeno, uvádí portál Live Science.

Jak však tým vysvětluje, tato robotická chirurgická mise by mohla být přínosem nejen pro lidi zkoumající vesmír, ale také pro ty, kteří žijí přímo na Zemi. „Pokud máte specialistu, který je velmi dobrým chirurgem, mohl by se tento specialista dovolat na různá místa a pomáhat s telechirurgií nebo operacemi na dálku,“ řekli vědci. „Dnes je pouze asi 10 % operačních sálů robotických, ale nevidíme důvod, proč by to nemělo být 100 %.“

Evropská kosmická agentura mezitím vyslala 3D tiskárnu, která dokáže vytvářet malé kovové součástky. Cílem je zjistit, jak se struktura kovu vytištěného 3D tiskárnou chová ve vesmíru ve srovnání s kovem vytištěným 3D tiskárnou na Zemi. Z podobného důvodu se budou testovat i polovodiče vytištěné 3D tiskem, klíčové součásti většiny elektronických zařízení.

zdroj: Live Science