Mohou vesmírné skleníky pomoci zažehnat potravinovou krizi, která naší planetě hrozí?

Společnost Nanoracks plánuje využít skleníky na oběžné dráze k vyšlechtění superodolných rostlin, které by přežily i nejdrsnější prostředí na Zemi a pomohly tak odvrátit hrozící potravinovou krizi vyplývající ze změny klimatu, informoval web Space.

Společnost se sídlem v Texasu podepsala smlouvu s Abu Dhabi Investment Office (ADIO) na otevření výzkumného centra pro vesmírné zemědělství ve Spojených arabských emirátech, které by zkoumalo odolné plodiny, létalo s nimi do vesmíru a následně testovalo jejich schopnost růst v suchých podmínkách na naší planetě.

Podle generálního ředitele a spoluzakladatele Nanoracks Jeffreyho Manbera tato práce staví na desetiletích výzkumu, který ukazuje, že v drsném prostředí vesmíru se mohou objevit nové mutace rostlin, které by pak mohly vést k vytvoření nových odrůd schopných prosperovat i v náročných podmínkách na Zemi. 

Spojené arabské emiráty dnes dovážejí 90 procent potravin. Ve snaze o soběstačnost se bez nových odrůd neobejdou, protože 80 procent plochy emirátů tvoří pouště s minimem sladkovodních zdrojů.

„V průběhu let bylo publikováno mnoho článků ukazujících konkrétní případy, kdy se v drsném prostředí objevily některé zajímavé produkty z biomasy, které mohou fungovat docela dobře i v pouštních podmínkách,“ řekl Manber.

Podle profesora Liu Luxianga z Institutu pro vědu o plodinách Čínské akademie zemědělských věd jeho ústav od 90. let minulého století vyvinul a schválil více než 200 vesmírně zmutovaných odrůd plodin pro použití v zemědělství. Příkladem je i nová odrůda pšenice, která byla vyvinuta vesmírným šlechtěním a dnes se už v Číně pěstuje. „Vyvinuli jsme i různé druhy zeleniny, kukuřice a sóji. Jsou to odrůdy, které mají vyšší výnosy, lepší nutriční profily a odolnost vůči chorobám a teplotám,“ řekl Liu Luxiang. Čína investuje do různých technologií šlechtění rostlin, aby byla schopna uživit téměř 1,4 miliardy svých obyvatel.

Vesmírné farmářské centrum StarLab bude rostliny posílat buď na Mezinárodní vesmírnou stanici, nebo v rámci jiné spolupráce o níž teprve jedná. V budoucnu by mohlo disponovat vlastními samostatnými skleníky na oběžné dráze.

Zatímco výzkumníci z celého světa hledají způsoby, jak produkovat potraviny ve vesmíru pro astronauty na Měsíci a Marsu, výzkumný projekt StarLab je zcela unikátní, protože si klade za cíl využít vesmír ve prospěch lidí na Zemi. 

Zdroj: Space