Má prohlížeč Edge šanci vstoupit do businessu?

Společnost Microsoft v poslední době nevynechala žádnou příležitost pokusit se přesvědčit společnosti, že nejlepším prohlížečem pro podnikání není Chrome, ale jeho nový prohlížeč Edge založený na enginu Chromium.

Učinila tak také na konferenci Ignite 2020 z minulého týdne, kde účastníky informovala o funkcích, které podporuje při řízení společnosti, a o plánech zavést řadu dalších řešení určených speciálně pro podnikání.

Jak víte, premiéra prohlížeče Edge založeného na stejném enginu, který Google používá v prohlížeči Chrome, se konala v lednu tohoto roku. Od té doby se prohlížeč Edge pomalu, ale stabilně šplhá nahoru a v současné době zaujímá druhé místo v seznamu nejpopulárnějších nástrojů tohoto typu. Zde je lídrem Chrome (71%) a Edge se může pochlubit výsledkem 8,5%, což naznačuje, že na konci roku to může být 11%. Jak vidíte, rozdíl je značný, a proto se Microsoft snaží přesvědčit společnosti, že Edge jim může nejlépe pomoci při řízení jejich podnikání.

Jednou z výhod ve prospěch prohlížeče Edge / Chromium, který společnost Microsoft představila na konferenci Ignite 2020, je to, že brzy bude moci běžet i na počítačích s Linuxem.

Prohlížeč (s názvem Chredge) bude uživatelům počítačů se systémem Linux zpřístupněn příští měsíc. Prozatím to bude testovací verze prohlížeče, který si uživatelé registrovaní v programu Insider budou moci stáhnout. Avšak během několika měsíců po zavedení oprav a opravených chyb si přejde do obecné distribuce.

Po návratu do prohlížeče Edge, který běží na počítačích se systémem Windows, je aktuálně k dispozici uživatelům se systémem Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 (mohou si jej nainstalovat i uživatelé macOS). Je také důležité, aby byl prohlížeč Edge zahrnut do balíčku podzimní aktualizace pro Windows 10. Mluvíme o aktualizaci Windows 10 20H2, která bude vydána v říjnu.

Společnost Microsoft oznamuje, že společnosti budou brzy moci spustit prohlížeč Edge v režimu Enterprise, a to pomocí seznamu Podpora režimu Enterprise (seznam webů podporujících tento režim), který bude umístěn v cloudu (a je aktuálně uložen místně jako soubor XML). Takový seznam nám také řekne, zda je daná webová stránka nebo aplikace kompatibilní s novým prohlížečem Edge, nebo zda by ji měl otevřít starší prohlížeč.

Další důležitou funkcí, kterou prohlížeč Edge bude podporovat, je schopnost potvrdit pravost digitálních podpisů umístěných na dokumentech PDF. Ačkoli některé prohlížeče aktuálně toto řešení podporují, Microsoft oznamuje, že příští verze prohlížeče Edge ověří tyto podpisy mnohem efektivněji a bez dalších licenčních požadavků a dodatečných nákladů. Zajímavé je, že Chrome neověřuje digitální podpisy. Google doporučuje uživatelům, aby pro tento účel používali software Adobe, jako je Adobe Acrobat Reader.

A konečně, oznámení o zavedení nových karet do prohlížeče Edge podobných těm, které jsou v současné době vyvíjeny pro jednotlivé uživatele (obsahují například rady nebo reklamu), ale jsou věnovány společnostem, a poskytují tak podrobnější a profilované odvětví, zásoby nebo hospodářský.