Jeden vesmírný turista poškodí svým výletem klima na Zemi víc, než většina lidí za celý svůj život

Vesmírné výlety miliardářů zanechávají v ovzduší desítky tun uhlíku. Běžní lidé to ale poctivým tříděním recyklovatelného odpadu nezachrání, informuje společnost Futurism.

Zpráva o světové nerovnosti, kterou pravidelně každý rok vydává skupina vědců World Inequality Lab, uvádí, že jeden let do vesmíru vypustí více oxidu uhličitého, než většina světové populace vytvoří za celý svůj život.

„Snad nejnápadnějším příkladem extrémního znečištění v posledních letech je rozvoj vesmírné turistiky,“ uvádí zpráva. „11minutový let vyprodukuje nejméně 75 tun uhlíku na pasažéra… Asi jedna miliarda lidí vypustí méně než jednu tunu na osobu za rok. Tato skupina tak během svého života nevypustí více než 75 tun uhlíku na osobu.“

Příkladem je tolik propagovaný vesmírný let Jeffa Bezose v loňském červenci. Multimiliardář Bezos, zakladatel největší světové internetové obchodní sítě Amazon, vybudoval vesmírnou společnost Blue Origin, která nabízí nejbohatším lidem planety turistické výlety do vesmíru a Bezosovi přináší další zisky.

To, že výlety miliardářů provází kvůli uvolňování uhlíku i dost výrazná devastace zemské atmosféry, nikoho nezajímá. Podle celé řady názorů je to ukázka naprosto bezohledné prezentace vlastního ega bohatých vesmírných turistů.

Bezos samozřejmě není jediným miliardářem, který se účastní vesmírné turistiky. Japonský miliardář Yusaku Maezawa si zaplatil dvanáctidenní vesmírnou dovolenou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Let loni zajistila americká společnost Space Adventures. Výlet na okraj vesmíru si neodpustil ani miliardář Richard Branson, zakladatel Virgin Group.

Vesmírnou turistikou se zabývá i zakladatel a šéf Tesly Elon Musk. Osobně se do vesmíru se svou společností SpaceX ještě nedostal a na oběžnou dráhu zatím vyslal jen turisty. Musk plánuje výlety kolem Měsíce.

Zpráva o světové nerovnosti se ptá, kdo vlastně patří mezi největší producenty skleníkových plynů. „Proč takzvaní klimatičtí politici nevidí bohaté znečišťovatele a uhlíkovými daněmi chtějí nejvíce postihnout zas jen skupiny s nízkými a středními příjmy,“ píší autoři zprávy.

Otázkou zůstává, kolik budou muset běžné domácnosti navíc poctivě vytřídit recyklovatelného odpadu, aby například alespoň nepatrným zlomkem odstranily škody způsobené jedním Bezosovým vesmírným výletem.

Zdroj: Futurism