Je vesmír opravdu nekonečný nebo někde končí?

Přímo nad vámi je obloha nebo, jak ji nazývají vědci, atmosféra. Rozprostírá se asi 32 kilometrů nad Zemí. V atmosféře se vznáší směs molekul – drobných kousků vzduchu, které jsou tak malé, že jich při každém nádechu nasajete miliardy. Nad atmosférou se nachází vesmír. Říká se mu tak proto, že obsahuje mnohem méně molekul a mezi nimi je spousta prázdného prostoru, píše server Scitech Daily.

Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo cestovat do vesmíru, a pak pokračovat dál? Co byste tam našli? Vědci jsou schopni vysvětlit mnoho z toho, co byste viděli. Ale některé věci ještě nevíme, například to, zda vesmír pokračuje donekonečna.

Planety, hvězdy a galaxie

Na začátku cesty vesmírem možná poznáte některé planety. Země je součástí skupiny planet, které všechny obíhají kolem Slunce a mezi nimiž obíhají i některé planetky a komety. Možná víte, že Slunce je vlastně jen průměrná hvězda a vypadá větší a jasnější než ostatní hvězdy jen proto, že je blíž. Abychom se dostali k další nejbližší hvězdě, museli bychom procestovat miliardy kilometrů vesmíru. I kdybyste se svezli nejrychlejší vesmírnou sondou, jakou kdy NASA vyrobila, stejně by vám cesta trvala tisíce let.

Pokud jsou hvězdy jako domy, pak jsou galaxie jako města plná domů. Vědci odhadují, že v pozemské galaxii je 100 miliard hvězd. Kdybyste se mohli přiblížit daleko za hranice pozemské galaxie, těchto 100 miliard hvězd by se prolínalo, podobně jako světla městských budov při pohledu z letadla.

Nedávno astronomové zjistili, že mnoho nebo dokonce většina hvězd má své vlastní oběžnice. Některé jsou dokonce podobné Zemi, takže je možné, že jsou domovem dalších bytostí, které také zajímá, co je tam venku.

Abyste se dostali do jiné galaxie, museli byste procestovat další miliony bilionů kilometrů vesmíru. Většina tohoto prostoru je téměř úplně prázdná, pouze s několika zbloudilými molekulami a malými záhadnými neviditelnými částicemi, které vědci nazývají temná hmota. Pomocí velkých teleskopů vidí astronomové miliony galaxií, a ty prostě pokračují dál a dál, všemi směry.

Kdybyste je mohli pozorovat dostatečně dlouho, po miliony let, vypadalo by to, jako by mezi všemi galaxiemi postupně přibýval nový prostor. Můžete si to představit tak, že si představíte malé tečky na vypuštěném balónku a pak budete přemýšlet o jeho nafouknutí. Tečky by se od sebe neustále vzdalovaly, stejně jako se vzdalují galaxie.

Existuje nějaký konec?

Kdybyste se mohli vzdalovat, jak daleko byste chtěli, míjeli byste galaxie navždy? Existuje nekonečný počet galaxií v každém směru? Nebo to celé nakonec skončí? A pokud to skončí, čím to skončí? To jsou otázky, na které vědci zatím nemají jednoznačné odpovědi. Mnozí se domnívají, že je pravděpodobné, že se galaxie budou míjet všemi směry navždy. V takovém případě by byl vesmír nekonečný, bez konce.

Někteří vědci se domnívají, že je možné, že by se vesmír nakonec mohl obtočit sám kolem sebe, takže kdybyste mohli stále jen odcházet, jednoho dne byste se vrátili tam, odkud jste vyšli, z jiného směru. Jedním ze způsobů, jak o tom přemýšlet, je představit si zeměkouli a představit si, že jste tvor, který se může pohybovat pouze po jejím povrchu. Kdybyste začali chodit libovolným směrem, například na východ, a prostě pokračovali dál, nakonec byste se vrátili tam, odkud jste vyšli. Pokud by to platilo pro vesmír, znamenalo by to, že není nekonečně velký, i když by byl stále větší, než si dokážete představit.

V každém případě byste se nikdy nemohli dostat na konec vesmíru nebo prostoru. Vědci nyní považují za nepravděpodobné, že by vesmír měl nějaký konec – oblast, kde by se galaxie zastavily nebo kde by existovala nějaká bariéra označující konec prostoru.

Nikdo to však neví jistě. Na to, jak tuto otázku zodpovědět, bude muset přijít některý z budoucích vědců.

Zdroj: scitechdaily.com