Hory, rokle i údolí. Vědci ukázali pomocí pokročilých technologií, jak vypadá Antarktida bez ledu

Zajímalo vás někdy, jak by vypadala Antarktida bez ledu? Tuto otázku si položil mezinárodní tým vědců. Odborníci pomocí pokročilé zobrazovací technologie a obrovského množství dat dokázali vytvořit mapu zobrazující Antarktidu bez ledu, který v současnosti pokrývá přibližně 98 % povrchu Antarktidy, jak uvádí web IFL Science.

Mapa ukazuje nesmírně zajímavou vizualizaci toho, jak by Antarktida mohla vypadat, kdyby byla zbavena ledu. Při tvorbě mapy odborníci využili obrovské množství údajů o výšce povrchu, tloušťce ledu a topografii skalního podloží, které shromáždila NASA. Údaje pocházely mimo jiné z měření rádiového echa, seismických technik, satelitních měření a kartografických údajů.

Odborníci zdůraznili, že se jedná o dosud nejpodrobnější mapu antarktické pevniny. To by se mohlo brzy změnit, protože vědci pracují na další verzi mapy Bedmap3. Tento projekt byl zahájen počátkem roku 2022 a jeho cílem je vytvořit novou mapu a soubory dat o tloušťce antarktického ledu a topografii dna.

Díky mapě Bedmap2 můžeme vidět, že pod antarktickým ledem se nacházejí horská pásma, stejně jako roviny protkané hlubokými roklemi a údolími. Vědci také upozornili, že Antarktida skrývá 27 milionů kilometrů krychlových zmrzlé vody. Pokud by všechen led roztál, hladina moří by se zvedla asi o 58 metrů. Vědci takovou situaci nepředpokládají. Bijí však na poplach, že Antarktida taje stále rychleji.

Zdroj: redakce, iflscience.com