Experiment: Co se stane, když rozbijete vejce pod vodou? Podívejte se na video!

Řekněme, že se potápíte 18 metrů pod hladinou oceánu a uvědomíte si, že máte u sebe syrové vejce. Co uděláte?

V tomto videu z Bermudského institutu oceánských věd (BIOS) uvidíte, co se stane, když rozbijete vejce pod vodou, píše server Mental Floss. Je to docela neuvěřitelné, protože tlak v této hloubce drží bílek a žloutek pohromadě, jako by byly stále uvnitř nerozbité skořápky. Vejce jsou totiž uvnitř skořápky ukotvená, čehož si můžete všimnout doma, když se snažíte dostat ven zbytek bílku. Jakmile se toto spojení přeruší, vejce se dostane ze skořápky ven.

Když už víme, co se stane, když rozbijete vejce pod vodou, pojďme zjistit, co se stane ve stavu beztíže ve vesmíru! Zdá se, že NASA tento experiment nikdy nepovolila, ani neposlala syrová vejce s astronauty nahoru. Ale naštěstí to skupina učitelů testovala na mikrogravitačním letu. Výsledky byly velmi podobné. I když v tomto případě je tým popsal tak, že vypadají jako malá planeta plující vesmírem.

Při experimentu s letadlem ve stavu beztíže bylo vejce umístěno v uzavřené krabici, která byla navržena tak, aby obsahovala vše, co je třeba, aby se přístroje a panely nepotřísnily vejcem. Potápěči však taková opatření přijímat nemuseli. Video končí tím, že jeden z nich kolem vejce tleskne, rozbije ho a kousky odplují pryč.

Zdroj: mentalfloss.com, redakce