Elektřina a jídlo zdarma? Stačí velké zrcadlo na Měsíci

První člověk stanul na Měsíci v roce 1969, ale to byl jen začátek lidských výprav za hranice Země. Existují plány na pilotované lety, které by měly umožnit návrat na Stříbrný glóbus. Díky tomu se vyvíjejí velmi zajímavé projekty lunárních základen, z nichž jedním je Pneumo Planet Moon Habitat.

Jak uvádí server SciTechDaily, jednou z vizí budoucnosti jsou nafukovací lunární základny. Koncept navržený australskou společností Pneumocell zahrnuje použití částečně zakopaných nafukovacích habitatů, které by mohly být umístěny v polární oblasti Měsíce.

Ne náhodou by vybraná oblast zaručovala stálé vystavení slunečnímu světlu, které lze zase strategicky využít. Autor řešení chce použít velká zrcadla, která budou stát nad každým stanovištěm. Zrcadla budou odrážet světlo do speciálně připravených skleníků. Za tímto účelem zahrnuje konstrukce zrcadel pohyblivé prvky a možnost změny polohy podle času. pro zajištění optimálního odrazu.

Tyto skleníky budou mít zásadní význam pro nezávislou produkci potravin a kyslíku. Sluneční světlo je také příležitostí k výrobě elektřiny, takže oblast s trvalým působením slunečních paprsků bude mít další výhodu. Jako by to nestačilo, v oblasti jsou také krátery bez přístupu světla a z těchto věčně zastíněných oblastí lze těžit užitečný led.

Nafukovací a lehký přístřešek pro osoby

Ultralehké konstrukce, z nichž budou habitaty postaveny, by měly být zakopány asi 5 metrů pod měsíčním povrchem. To bude snadný způsob ochrany před mikrometeority a škodlivým zářením.

Architekt Thomas Herzig vysvětluje, že velké zrcadlo bude odrážet světlo do vnitřku podzemní stavby, kde druhé speciálně upravené zrcadlo umožní rozdělení slunečních paprsků po celém skleníku. Noc lze simulovat otočením velkého zrcadla tak, aby přestalo dodávat paprsky do skleníku například na pět hodin.

Projekt je velmi zajímavý a svým způsobem se jeví jako způsob, jak poskytnout lidem přístřeší s relativně nízkými náklady. Kdo ví, třeba se jednou tento typ obydlí skutečně objeví na Měsíci a bude osídlen kolonisty ze Země.

Zdroj: scitechdaily.com