Dodávky stíhaček F-35 budou po udělení výjimky pokračovat. O co se jedná?

V září byl Pentagonem zastaven příjem nových stíhaček F-35 společnosti Lockheed Martin Corp poté, co zjistili, že magnet v motoru této stíhačky byl vyroben z nepovoleného materiálu z Číny.

Pentagon pak uvedl, že dodávky stíhaček mohou být obnoveny na základě výjimky, která povoluje použití slitiny čínského původu v části motoru, sdělil magazín NDTV.

Výjimku 8. října podepsal William LaPlante, hlavní nákupčí zbraní Pentagonu. „Přijetí letounu je nezbytné pro zájmy národní bezpečnosti“, uvedl LaPlante v prohlášení a dodal, že toto rozhodnutí platí až do přijetí posledního letounu v rámci kontraktu, které se v současnosti předpokládá v říjnu 2023.

Společnost Lockheed Martin, která letouny vyrábí, uvedla, že problém „souvisí s magnetem na rotačním lopatkovém stroji F-35 vyráběným společností Honeywell International Inc, který obsahuje kobalt a slitinu samaria“.

Dodavatel čerpadel, společnost Honeywell, bude pracovat na nalezení alternativního zdroje kovu. Magnet však nepřenáší informace ani nepoškozuje letadla, takže s tím nejsou spojena žádná bezpečnostní rizika.

V budoucnu se bude používat alternativní zdroj této slitiny, uvedla ve svém prohlášení JPO (Joint Program Office, nebo-li Společná programová kancelář).

Na letounu jsou i další magnety čínského původu, které v minulosti obdržely výjimku od představitelů Pentagonu.

Zdroj: NDTV