Byla spatřena gazela se šesti nohama

Pokud jste náhodou narazili na horskou gazelu a počet jejích nohou vás zaskočil, není to žádná chyba vašeho zraku. Nedávné pozorování v přírodní rezervaci Nahal HaBashor v Izraeli odhalilo neobvyklého jedince s více nohami, než je obvyklé, píše portál IFLScience. Byla spatřena gazela se šesti nohama.

Jedná se o samce horské gazely (Gazella gazella), druhu, který je podle Červeného seznamu IUCN klasifikován jako ohrožený. S odhadovanými pouhými 2 500 dospělými jedinci ve volné přírodě je každý jedinec této populace důležitý pro zachování druhu, zejména v Izraeli, kde se převážně vyskytuje.

Přestože tento jedinec má na hřbetě dvě nadbytečné končetiny, známé jako polymelie, zdá se, že se mu daří přežívat a dokonce i rozmnožovat. Polymelie je genetická porucha, která způsobuje nadbytečné končetiny u zvířat, ačkoli obvykle s tím mohou být spojeny vážné problémy. Nicméně, tento jedinec gazely překvapivě prokazuje sílu a zdraví, což je pozoruhodné.

Podle studie z roku 2020 jsou horské gazely vystaveny mnoha hrozbám, včetně fragmentace jejich přirozeného prostředí, pytláctví a srážek s auty. Navzdory těmto výzvám se zdá, že tento jedinec se svými nadbytečnými končetinami nachází způsob, jak se úspěšně vyrovnat s prostředím.

Tomuto jedinci se dokonce podařilo rozmnožit a zabezpečit další generaci. Jeho nadbytečné končetiny mu nebrání v běžných aktivitách, což je povzbudivé zjištění pro ochranu tohoto ohroženého druhu.

Zdroj: IFLScience