Budoucnost války je tady. Robot s kulometem bude noční můrou Rusů
Ukrajinci chtějí co nejvíce snížit ztráty svých vojáků a zároveň zvýšit ztráty vojáků u Rusů. Za tímto účelem poměrně intenzivně experimentují s využitím dálkově ovládaných obranných pozic a dokonce i robotů. Vysvětlíme vám, jak fungují a co změní na bojišti.
Ukrajinci se již nejednou pochlubili, že používají dálkově ovládaná palebná stanoviště ke krytí ustupujících jednotek nebo k vyvolání útoku Rusů, na které pak dopadá minometná nebo dělostřelecká palba.
Nyní to vypadá, že se objevují další a další útočná řešení určená k útoku a nyní se objevil dálkově ovládaný samohybný kulomet.
Základem, který zde vidíme, je vozítko s velkými koly pohánějícími nejméně dvě zadní kola. Konstrukce má také vysokou světlou výšku, což má být užitečné při překonávání obtížného terénu. Jako užitečné zatížení v tomto případě slouží univerzální kulomet PK/PKM a pozorovací stožár obsahující kameru. Ten umožňuje kontrolu terénu zpoza překážky a usnadňuje střelci práci, protože vyčnívá nad vysokou trávu.
Zbraň PK/PKM je ruský kulomet ráže 7,62x54R mm s rychlostí střelby 650 ran/min podávaných z nábojového pásu na 100 nebo 200 nábojů. Kulomet PK/PKM pracuje na základě velmi oblíbeného plynového systému s pístem a uzamykáním závěru otáčením.
Kromě toho zde máme otevřený závěr, který je u podpůrných zbraní standardem pro lepší chlazení nábojové komory. Hlaveň se při nepřetržité střelbě velmi rychle zahřívá, což snižuje přesnost, a proto je třeba ji každých 200 výstřelů vyměnit, jak píše web Military Today.
Nenabitý kulomet váží 8,5 kg, a pokud se použije nábojový pás na 200 nábojů, je třeba k tomuto číslu připočítat 7,8 kg. Efektivní dostřel této konstrukce je přibližně 1 km, přičemž maximální dostřel je něco málo přes 2 km.
Zdroj: redakce, military-today.com, Wikipedia