Astronomové objevili velmi vzácnou spirální galaxii s prstencem vodíku vířícím kolem jejích pólů
Pomocí radioteleskopu CSIRO (ASKAP), který se nachází v západní Austrálii, byla nedávno objevena obrovská stuha vodíku obklopující spirální galaxii NGC 4632. Výsledky jsou popsány ve vědeckém článku.
NGC 4632 se zdá být velmi vzácným útvarem, kterému se říká „polární prstencová galaxie“, protože se zdá, že vodíkový prstenec rotuje nad póly disku galaxie.
„Galaxie s polárními prstenci jsou jedny z nejpozoruhodnějších galaxií, které můžeme vidět. Kromě toho, že jsou prostě krásné, poskytují důležité informace o vzniku a růstu galaxií v průběhu času,“ řekl Nathan Deg z Queen’s University v Kanadě, který vedl novou studii.
Spirální galaxie jsou obvykle bohaté na chladný vodíkový plyn. Tento plyn poskytuje palivo pro tvorbu hvězd a obvykle sahá daleko za jasný disk hvězd.
Web Earth uvádí, že galaxie NGC 4632 leží ve vzdálenosti 56 milionů světelných let a je obklopena prstencem vodíkového plynu, který je detekovatelný pouze radioteleskopy. Původně byla galaxie zaznamenána v roce 2022, kdy tým zkoumal pohyb masy plynu kolem galaxie.
Zdroj: Earth.com, academic.oup.com