4,5 miliardy let starý asteroid obsahuje velké množství vody a uhlíku, odhalila NASA. Před miliardami let dopadly na Zemi asteroidy nesoucí vodu, myslí si vědci
NASA ve středu odhalila, že vzorek odebraný z asteroidu Bennu starého 4,5 miliardy let obsahuje velké množství vody a uhlíku, což je další důkaz pro teorii, že život na Zemi byl „vyset“ z vesmíru. Objev následuje po sedmileté okružní cestě ke vzdálené skále v rámci mise OSIRIS-REx, která minulý měsíc vysadila svůj cenný náklad v poušti v Utahu k pečlivé vědecké analýze.
Jedná se o největší vzorek asteroidu bohatý na uhlík, který se kdy vrátil na Zemi, uvedla NASA. Uhlík tvořil téměř pět procent celkové hmotnosti vzorku a byl přítomen jak v organické, tak v minerální formě, zatímco voda byla uzavřena uvnitř krystalické struktury jílových minerálů.
Vědci se domnívají, že důvodem, proč má Země oceány, jezera a řeky, je to, že na ni před 4 až 4,5 miliardami let dopadly asteroidy nesoucí vodu, díky čemuž se stala obyvatelnou planetou. Veškerý život na Zemi je mezitím založen na uhlíku, který vytváří vazby s dalšími prvky, z nichž vznikají bílkoviny a enzymy a také stavební kameny genetického kódu, DNA a RNA.
Zjištění byla učiněna na základě předběžné analýzy zahrnující skenovací elektronovou mikroskopii, rentgenovou počítačovou tomografii a další, uvádí portál Phys.
Vzorek z Bennu je podle NASA „prastarý artefakt zachovaný ve vesmírném vakuu“, což z něj činí atraktivní cíl pro studium. Kromě vědeckých poznatků by se lepší pochopení složení Bennu mohlo ukázat jako užitečné, pokud by ho lidstvo někdy potřebovalo nasměrovat pryč. Zatímco do poloviny roku 2100 nehrozí, že by se srazil se Zemí, od té doby do roku 2300 se šance zvyšuje na přibližně 1 ku 1750, uvádí NASA.
zdroj: Phys
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]