Kvíz pro žáky 7. třídy: Děti znají všechno, lidé nad 30 let skončí na prvních dvou otázkách
Připravili jsme pro vás zábavný kvíz, který prověří, kolik si toho pamatujete ze školy. Sedmáci by ho měli zvládnout levou zadní, ale dospělákům už mohou některé otázky zamotat hlavu. Vzpomínáte si na historická data, chemické značky nebo pravidla českého jazyka? Vyzkoušejte si, jestli byste obstáli ve školních lavicích.
Zapomínání je normální a děje se nám všem. Mozek si pamatuje hlavně to, co pravidelně používáme, a věci, které nepotřebujeme, jednoduše odsunuje stranou. Právě proto si spousta dospělých nepamatuje věci, které kdysi ovládali na jedničku. Naštěstí existují způsoby, jak si paměť osvěžit a naučit se informace uchovávat lépe.
Dospělí to mají v učení těžší
Vědecké studie ukazují, že nejvíc zapomínáme během prvních hodin po učení. Tento jev, který popsal psycholog Hermann Ebbinghaus, dokazuje, že pokud si naučenou věc brzy nezopakujeme, za pár dní z ní máme jen mlhavou vzpomínku. Proto je tak důležité informace průběžně osvěžovat, nejen ve škole, ale i později v životě.
Jedním z triků, jak si lépe pamatovat, je aktivní učení. Pouhé čtení nestačí, efektivnější je opakování vlastními slovy nebo praktické využití. Děti jsou v tomhle napřed, protože se učí pravidelně a mají testy, které je nutí si věci udržet v hlavě. Dospělým podobná stimulace často chybí, a tak jejich schopnost vybavovat si staré znalosti slábne.

Důležité je i to, jak moc nám na učivu záleží
Věci, které nás baví nebo se nás týkají, si pamatujeme mnohem snáze. Proto si třeba nepamatujete datum bitvy u Slavkova, ale víte, kdy má narozeniny vaše babička. Tak co, troufnete si na náš kvíz? A pokud zjistíte, že už nejste zrovna chodící encyklopedie, nezoufejte! Paměť se dá trénovat a nikdy není pozdě začít. Stačí si pravidelně osvěžovat znalosti a hledat způsoby, jak se učit hravou formou. Paměť je jako sval – čím víc ji procvičujete, tím lepší v tom jste.