Vyplaví kyselinu močovou z krve a zázračně zlepšuje dnu. V Česku jej natrháte úplně všude
Až pětina světové populace má podle odborníků v krvi nadměrné množství kyseliny močové. Přitom je s ní spojena řada závažných onemocnění. A to počínaje nepříjemnou dnou a konče problémy s ledvinami. Podle nejnovějších studií navíc tato látka předznamenává i spoustu civilizačních chorob. Odbourávat ji z těla lze různými technikami.
V lidském těle se kyselina močová tvoří v játrech a vylučuje se ledvinami prostřednictvím moči. Normální hladina kyseliny močové je nezbytná pro zdravé fungování těla. Její zvýšené hladiny mohou vést k různým zdravotním problémům. Kyselina močová má ale v těle několik důležitých funkcí. Jednou z nich je její antioxidační funkce, kdy pomáhá neutralizovat volné radikály a chrání tak buňky před poškozením. Kromě toho může kyselina močová fungovat jako signalizační molekula ovlivňující různé metabolické cesty a imunitní reakce. Významná je i její úloha v procesu vylučování odpadních produktů z těla. Přestože je určitá míra kyseliny močové pro tělo prospěšná, její nadměrné hladiny mohou být škodlivé. Proto bychom se měli snažit udržovat její hladinu v normálním rozmezí.

Zázračný jasan
Když už člověk zjistí, že jeho naměřené hodnoty kyseliny močové v krvi přesahují únosnou míru, musí se tomuto faktu postavit čelem. Dříve než se člověk rozhodne řešit problém chemickou cestou a navštíví lékárnu, není od věci se nejdřív podívat, zda neexistuje řešení, které nabízí sama příroda. Odborníci doporučují ke snížení hladiny kyseliny močové konzumovat kyselé ovoce (hlavně citrusy), listovou zeleninu a vhodný je i zelený čaj.
Méně známým pomocníkem v boji s touto kyselinou je pak Jasan ztepilý. Tento krásný strom poskytuje nejen velmi kvalitní dřevo, ale je pro své léčivé účinky vyhledávaný i v lidové medicíně. Tradičně se využívá k podpoře zdraví kloubů a k léčbě různých onemocnění. Jeho listy, semena a kůra obsahují látky, které mohou pomoci při artróze, dně a dalších zdravotních potížích. Schopnost jasanu snižovat hladinu kyseliny močové v krvi se ukazuje jako klíčová pro prevenci a zmírnění příznaků těchto nepříjemných onemocnění. Pravidelné užívání odvaru z listů jasanu může přispět i ke zlepšení pohyblivosti kloubů a snížení bolesti.
Přírodní projímadlo
Kromě účinků na klouby má jasan ztepilý také mírně projímavé vlastnosti, které mohou pomoci při zácpě. Díky svým močopudným účinkům zase podporuje vylučování toxinů z těla a ukazuje se tak být užitečný i při léčbě zánětů močových cest, odvádění vody z těla a udržování normální tělesné hmotnosti. Všechny tyto vlastnosti dělají z jasanu ceněný prostředek pro celkovou detoxikaci organismu.
Posiluje imunitní systém
Jasan ztepilý přispívá též k celkovému posílení imunitního systému. Odvar z jeho listů se tradičně používá během rekonvalescence po nemocech nebo zraněních. Díky obsahu bioaktivních látek též usnadňuje tělu lépe se vypořádávat s infekcemi a záněty. Podporuje navíc i správnou činnost sleziny, což je důležité pro imunitní funkce. Jasan si však umí poradit i se zápachem z úst nebo nadměrně mastnou pletí, jejíž pH vrací do normálu.

Jak připravit léčivý čaj?
Velikou devizou jasanu je jeho dostupnost. Vyskytuje se v parcích a zahradách po celé zemi. Léčivé čaje z jasanu se připravují z různých částí stromu: semen, kůry i listů. Každý z nich má své specifické účinky. Čaj ze semen jasanu se vaří jednoduše: dvě čajové lžičky sekaných semen se zalijí čtvrt litrem vody, krátce se povaří a nechají tři minuty odstát. Pije se dvakrát až třikrát denně a výborně čistí krev, povzbuzuje organismus a podporuje vylučování. O mnoho silnější účinek má čaj z jasanové kůry. Zde je třeba jednu čajovou lžičku nadrobno nasekané kůry nejprve kůru několik hodin louhovat ve studené vodě a poté pět minut povařit.
Nápoj se pije po malých doušcích, nejvýše dva šálky denně, protože při dlouhodobém užívání může zatěžovat organismus. Pomáhá při depresích, horečkách i revmatických bolestech, podporuje rekonvalescenci a má i schopnost vypuzovat střevní parazity. Lze ho využít i zevně, například jako přísadu do koupelí. Další možností je čaj z listů, kdy se jedna polévková lžíce zalije studenou vodou, přivede k varu a nechá se 3 až 5 minut vyluhovat. Takto připravený čaj se pije dvakrát denně, ideálně po dobu alespoň dvou týdnů, v akutních případech až třikrát denně. Působí protizánětlivě, ulevuje při revmatismu, neuralgii a chronické zácpě, zároveň čistí krev a podporuje činnost ledvin.
Upozornění: tento článek má pouze informativní charakter, veškeré zdravotní záležitosti vždy konzultujte s vaším lékařem.