Žaludeční implantát využívá laserové světlo k léčbě obezity. Ničí „hladové“ buňky

Ghrelin je hormon, který stimuluje chuť k jídlu, zvyšuje příjem potravy a podporuje ukládání tuku. Jeho malá množství jsou uvolňována mozkem, slinivkou břišní a tenkým střevem, ale nejvíce ho vylučují buňky v horní části žaludku. Vědci z Katolické univerzity v Koreji vyrobili žaludeční implantát, který dokáže zabíjet tyto buňky, vyvolávající hlad.

Žaludeční implantát, označovaný jako „intragastrické zařízení navozující sytost“ (ISD), se skládá ze stentu (dlouhé hadičky, která umožňuje průchodnost daného místa v těle), který je nechirurgicky umístěn v dolním jícnu, spojený s diskem, který leží v otvoru do žaludku. Malý otvor v tomto disku umožňuje průchod potravy.

V nové verzi ISD, je spodní strana disku potažena lékem zvaným methylenová modř (léčivo s dezinfekčními a oxidačními vlastnostmi). Kromě toho prochází otvorem v disku optický laser, který se v žaludku stáčí zpět a míří na jeho spodní stranu.

Když laser svítí na methylenovou modř, ozářené léčivo reaguje produkcí energetické formy kyslíku známé jako singletový kyslík. Tento singletový kyslík zabíjí blízké buňky produkující hormon ghrelin a poté rychle mizí ze žaludku. Implantát je následně vytažen zpět z těla.

Jak se uvádí na webu NewAtlas.com, poté, co byla tato léčba v délce jednoho týdne vyzkoušena u prasat, snížila se u nich hladina hormonu ghrelin i přírůstek tělesné hmotnosti na polovinu ve srovnání s neléčenými prasaty. Tyto rozdíly se během následujících týdnů zmenšily, protože odumřelé buňky produkující ghrelin byly přirozeně nahrazeny, to znamená, že aby účinek potlačení hladu trval, musela by se léčba laserem pravidelně opakovat.

Článek o novém typu léčby obezity byl nedávno publikován v časopise ACS Applied Materials & Interfaces. Nyní probíhá další výzkum, jehož cílem je nakonec vyzkoušet tuto technologii na lidech. A kdoví, třeba bude jednou v budoucnu slavit velké úspěchy.

Zdroj: pubs.acs.org, newatlas.com