Významný průlom v pátrání po životě na Marsu: NASA objevila rozmanitou organickou látku

NASA rover Perseverance objevil na povrchu Marsu organické molekuly. Výsledky, které byly nedávno prezentovány v časopise Nature, poskytují nové poznatky, které naznačují, že na Marsu mohl kdysi existovat život, uvedl deník The Sun.

Tento průlomový objev byl učiněn při průzkumu kráteru Jezero, 28 kilometrů široké impaktní pánve nacházející se severně od rovníku Marsu. Během pobytu v kráteru rover nasbíral několik vzorků hornin, z nichž některé obsahovaly stopy organických molekul, známých také jako biosignatury. Jedná se o chemické sloučeniny, které se běžně vyskytují v živých systémech a mohou se skládat mimo jiné z uhlíku, vodíku, kyslíku a dusíku.

„Pro astrobiology jsou vzrušujícím vodítkem, protože jsou často považovány za stavební kameny života,“ uvedl Joseph Razzell Hollis, postdoktorand z londýnského Přírodovědného muzea.

Není to poprvé, co sonda Perseverance zjistila na Marsu organické sloučeniny. V loňském roce rover pomocí systému SHERLOC (neboli Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals) detekoval známky biosignatur v okolí hřebene Wildcat Ridge. Tyto nálezy pomáhají astrobiologům získat větší přehled o složité minulosti Marsu i jeho budoucnosti.

„I když stále nemůžeme s jistotou říci, zda mohl být Mars tehdy obyvatelný, astrobiologové se domnívají, že přítomnost rozmanitých organických látek je nesmírně důležitá pro potenciál planety nebo prostředí hostit život,“ dodal Hollis.

Zdroj: thesun.co.uk, twitter.com