Vytápění o 50 % levnější. Polák sestrojil unikátní kotel
Levné a ekologické vytápění není jen o tepelných čerpadlech. Polák žádá o patent na kotel na tuhá a kapalná paliva, který by měl snížit účty za vytápění až o 50 %.
Bartosz Blecha žádá o patent na kotel, který by měl ušetřit spoustu peněz při vytápění. Autory projektu EKO Spalanie jsou Bartosz Blecha, Dominik Górny a Witold Blecha. Ušli již poměrně dlouhou cestu, ale ještě toho mají hodně před sebou.
EKO Spalanie je projekt kotle na tuhé nebo kapalné palivo. Zatím se v něm testuje spalování dřeva, ale nakonec by mohl být poháněn i uhlím, pilinami, štěpkou nebo tekutými palivy. Vzhledem ke své výhřevnosti může být nejhodnotnější použití uhlí.
Jak se dozvídáme z rozhovoru s Bartoszem Blechou na webu Krotoszynska, kotel je v současné době po procesu certifikace. Dosáhl očekávaných výsledků v 18 z 19 testovaných faktorů, ale před zahájením výroby musí být sníženo množství vypouštěného oxidu uhelnatého, jehož hodnota byla při posledních testech minimálně překročena. Proces certifikace je nákladný. Jedno testování pro certifikaci stojí přibližně 80 000 Kč.
Kotel byl testován na konci roku 2022 a výsledky testů jsou velmi pozitivní. Podle Bartosze Blechy se náklady na ohřev ve srovnání s tradičním kotlem snížily přibližně o 50 % a samotný kotel je schopen ohřát více než 1 m3 vody za hodinu.

„V tradičním kotli se oheň zapaluje zdola nahoru. V našem kotli je to naopak. Díky tomu minimální množství plynů nevystupuje přímo do komína, ale prochází vrstvou uhlíků, což způsobuje, že plyny, které se uvolňují při hoření, shoří. V důsledku toho dochází k účinnějšímu spalování,“ vysvětluje konstruktér.
Jednou z nevýhod kotle může být jeho velikost. Na druhou stranu, pokud uvážíte úspory, které přináší, neměl by to být pro investory problém. Podle projektanta kotel postavený v rámci projektu EKO Spalanie vypouští do komína kouř o teplotě 120-160 stupňů Celsia, zatímco tradiční kotle vypouštějí do komína teploty 300 stupňů a více.
EKO Spalanie je projekt zaměřený na domácnosti, ale nejen na ně. Takové kotle by se mohly používat i v průmyslových objektech na pracovištích, ve skladech nebo ve velkých provozech. V současné době technologie počítá s výstavbou jednotek o výkonu 15-50 kW, ale je možné postavit i větší kotel.
Bartosz Blecha by rád získal patent na zařízení, které vyvinul. Žádost v tomto smyslu již byla podána na patentový úřad ve Varšavě. Konstruktér říká, že jakmile bude kotel certifikován, chtěl by zřídit dvě zařízení, v nichž by mohl analyzovat provoz kotle při použití různých paliv.
Zdroj: redakce, krotoszynska.pl