Vyslaly mimozemské civilizace sondu podobnou asteroidu do blízkosti Země? Harvardský profesor je o tom přesvědčen

Záhadný objekt podobný asteroidu nazvaný Oumuamua by mohl podle harvardského profesora být sondou vyslanou k Zemi mimozemskou civilizací. Objekt je záhadný, protože se jej nepodařilo jasně identifikovat jako kometu, ani jako asteroid, uvedl server Newsweek.

Záhadný objekt Oumuamua byl poprvé teleskopem detekován v roce 2017, když proletěl naší sluneční soustavou a prolétl kolem Slunce rychlostí téměř 200 000 kilometrů za hodinu. Jednou ze zvláštních věcí na Oumuamua je jeho tvar, který NASA popsala jako doutníkový. Je asi desetkrát delší než široký – na rozdíl od všech ostatních objektů pozorovaných ve sluneční soustavě.

Téměř ihned po příletu do blízkosti Země se však objekt vydal na cestu pryč, v roce 2018 proletěl kolem oběžných drah Marsu, poté Jupiteru a v roce 2019 Saturnu. Astronomové si stále nejsou jisti, odkud přesně Oumuamua přišel, a některé teorie nevyhnutelně zahrnují mimozemšťany.

Teorie o mimozemském původu

Jedním z nejvýznamnějších zastánců takové teorie je profesor přírodních věd a astrofyziky na Harvardově univerzitě Avi Loeb. Ten se svým kolegou uvedl, že objekt Oumuamua by možná mohl být něčím, co se nazývá světelná plachta – technologií, která využívá světlo ze Slunce nebo jiných hvězd k tomu, aby ji posouvala vesmírem.

To by podle nich mohlo vysvětlovat zvláštní tvar objektu i skutečnost, že je tak vysoce odrazivý a zdá se, že se pohybuje vesmírem, aniž by vyvrhoval chvost jako komety. To však není nejpozoruhodnější domněnka v Loebově teorii. „Alternativním scénářem je, že Oumuamua může být plně funkční sondou vyslanou záměrně do blízkosti Země mimozemskou civilizací,“ míní Loeb.

Astronomové se aktivně snaží původ tohoto objektu odhalit, ovšem možnosti jsou velice omezené. Vědci již navrhli vyslat do její blízkosti sondu, která by poskytla více informací.

„V současné vzdálenosti od Slunce je Oumuamua více než milionkrát slabší, než byla v blízkosti Země, a každá zaměřovací sonda bude muset být vybavena velkým dalekohledem, aby objekt Oumuamua našla,“ vysvětluje profesor Loeb, který si myslí, že lepším přístupem by bylo počkat, až astronomové ve sluneční soustavě zpozorují jiný záhadný objekt podobný objektu Oumuamua, a vydat se k němu. To je cílem projektu Galileo, který profesor vede.

Zdroj: newsweek.com