Vodní svět ve vesmíru. Astronomové objevili planetu, která může být celá pokrytá hlubokým oceánem

Mezinárodní tým vědců oznámil objev TOI-1452 b, exoplanety obíhající jednu ze dvou malých hvězd v binárním systému nacházející se v souhvězdí Draka asi 100 světelných let od Země. Výzkumníky vedl Charles Cadieux, doktorandský student na Montrealské univerzitě a člen Institutu pro výzkum exoplanet (iREx).

S velikostí a hmotností o něco větší než je Země, je exoplaneta umístěna ve vzdálenosti od své hvězdy, kde by její teplota nebyla ani příliš horká, ani příliš studená, aby na jejím povrchu mohla existovat kapalná voda. Astronomové se domnívají, že by to mohla být „oceánská planeta“, planeta zcela pokrytá silnou vrstvou vody. Tím by se podobala některým měsícům Jupiteru a Saturnu, píše web SciTechDaily.

I když je exoplaneta TOI-1452 b pravděpodobně kamenná jako Země, její poloměr, hmotnost a hustota naznačují svět velmi odlišný od toho našeho. Země je v podstatě velmi suchá planeta. I když jí někdy říkáme Modrá planeta, protože asi 70 % jejího povrchu pokrývá oceán, voda ve skutečnosti tvoří jen zanedbatelný zlomek její hmoty – méně než 1 %.

Voda může být na některých exoplanetách mnohem hojnější. V posledních letech astronomové identifikovali a určili poloměr a hmotnost mnoha exoplanet s velikostí mezi Zemí a Neptunem (asi 3,8krát větší než Země). Některé z těchto planet mají hustotu, kterou lze vysvětlit pouze tehdy, je-li velká část jejich hmoty tvořena lehčími materiály než ty, které tvoří vnitřní strukturu Země, jako je voda. Tyto hypotetické světy byly nazvány „oceánské planety“.

Ideální kandidát na další pozorování

„TOI-1452 b je jedním z nejlepších kandidátů na oceánskou planetu, kterou jsme dosud našli,“ říká Cadieux. „Její poloměr a hmotnost naznačují mnohem nižší hustotu, než by se dalo očekávat u planety, která je v podstatě tvořena kovem a horninou, jako je Země.“

 Analýza objevené exoplanety ukazuje, že voda může tvořit až 30 % její hmoty. Zároveň to z ní dělá perfektního kandidáta pro další pozorování vesmírným dalekohledem Jamese Webba.

Je to jedna z mála známých planet mírného pásma, které vykazují charakteristiky odpovídající oceánské planetě. Je dostatečně blízko k Zemi, takže vědci mohou doufat, že prostudují její atmosféru a otestují tuto hypotézu. A díky štěstí se nachází v oblasti oblohy, kterou může dalekohled pozorovat po celý rok.

Zdroj: SciTechDaily