Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) pozoroval nejstarší černou díru

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) pozoroval nejstarší černou díru, jaká kdy byla pozorována. Supermasivní objekt s hmotností o 1,6 milionu větší než naše Slunce se nachází ve středu galaxie GN-z11 a je datován do doby pouhých 440 milionů let po velkém třesku, který je považován za počátek našeho vesmíru, píše portál Livescience.

Protože se světlo ve vesmírném vakuu pohybuje konstantní rychlostí, čím hlouběji vědci nahlížejí do známého vesmíru, tím vzdálenější světlo zachycují. Aby astronomové spatřili nejstarší známou černou díru, skenovali oblohu dvěma kamerami – přístrojem pro střední infračervenou oblast (MIRI) a kamerou pro blízkou infračervenou oblast JWST. Využili také spektrografy zabudované v kamerách, aby rozdělili světlo na jednotlivé složky.

Vznik černých děr v tak raném období existence vesmíru představuje pro astrofyziku určitý problém. Nejoblíbenější vysvětlení jsou, že vznikly v důsledku náhlého zhroucení obřích oblaků plynu nebo několikanásobného splynutí hvězdokup a černých děr. Nicméně astronomové nevylučují možnost, že některé z černých děr mohly být zasety hypotetickými „prapůvodními“ černými dírami, o nichž se předpokládá, že vznikly chvíli po vzniku vesmíru a v některých teoriích dokonce před ním.

Zdroj: www.livescience.com