Vesmírem se řítí černá díra. Táhne za sebou chvost hvězd s hmotností 20 milionů Sluncí

Byla zpozorována supermasivní černá díra, která se pohybuje mezigalaktickým prostorem. Táhne za sebou obří chvost hvězd a hvězdotvorné hmoty.

Tento zajímavý objev byl náhodou pozorován Hubbleovým vesmírným dalekohledem. „Prohlížel jsem si snímky z Hubblova teleskopu a uviděl jsem malý pruh. Myslel jsem si, že poruchu obrazu způsobilo kosmické záření. Když jsme však kosmické záření eliminovali, pruh tam stále byl. A nevypadal jako nic, co jsme viděli předtím,“ přiznal Pieter van Dokkum z Yaleovy univerzity, jak píše server Science Alert.

Supermasivní černá díra se řítí rychlostí 1 650 000 kilometrů za hodinu a táhne za sebou „ocas“ o hmotnosti přesahující 20 milionů hmotností Slunce. Hmota je složena z hmoty nezrozených hvězd a je dlouhá až 200 000 světelných let. Je tedy dvakrát delší než průměr Mléčné dráhy a táhne se od černé díry až k její mateřské galaxii, ze které vznikla.

Pozoruhodný objev

Samotnou černou díru samozřejmě nelze pozorovat, astronomové však mohou pozorovat následky jejího dopadu. Hubbleův vesmírný dalekohled proto pořídil snímek hvězdného chvostu, na jehož jednom konci se nachází galaxie RCP 28, vzdálená 7,5 miliardy světelných let, a na druhém konci je velmi jasná oblast.

Vědci předpokládají, že pozorovaná jasná skvrna je buď akrečním diskem (vířivá struktura tvořená prachem a plynem) kolem černé díry, nebo plynem, který byl v důsledku vysoké rychlosti zahřán na vysokou teplotu. „Plyn v čele černé díry je zahříván rázovou vlnou, kterou vytváří černá díra řítící se nadzvukovou rychlostí,“ vysvětlil Pieter van Dokkum.

Vědci se domnívají, že cesta tohoto objektu začala přibližně před 39 miliony let v důsledku srážky tří galaxií. Jedna z černých děr převzala část hybnosti od ostatních dvou a byla vyvržena z galaxie. Ostatní dvě byly pravděpodobně vyvrženy opačným směrem. Pozorování vědců jsou podrobněji vysvětlena ve videu výše.

Zdroj: redakce, sciencealert.com