Vědci zjistili, že banány způsobují u myší stres

Mnoho lidí si okamžitě spojí myš s kočkou. Neobvyklý objev vědců však ukazuje, že překvapivě velkým zdrojem stresu jsou pro ně mimo jiné i banány, jak píše server Technology Networks.

Co mají březí myši společného s ovocem? Především to, že zdůrazňují samce. Úvod tohoto tématu zní jako nějaký vtip, protože je třeba zdůraznit, že březí myši mají na samce takový vliv, že se u nich okamžitě zvýší hladina stresu.

Proč se samec cítí vystresován těhotnou samicí?

V živočišné říši se často svádí mnohem nelítostnější boj o přežití vlastních genů než v lidském světě. Lvi například někdy zabíjejí mláďata, což se stává, když nový samec převezme smečku a chce předat pouze své geny. Pokud lvice vychovávají mláďata, která jsou potomky jiného lva, může se to stát, když nový vůdce smečky eliminuje konkurenční geny.

Podobná situace může nastat i u myší, protože samci jsou schopni zabít mláďata v péči samice. Tento jev je v nich tak hluboce zakořeněn, že už samotná složka moči březích samic nebo samic pečujících o mláďata způsobuje u samců výrazné zvýšení stresu. Proč? Protože se dostávají do stavu připravenosti k boji.

Jak si snadno představíte, matka hodlá své potomky bránit a infanticidní sklony samců narážejí na zuřivý odpor. Obrana ze strany samice znamená, že musí bojovat, takže vyšší úroveň stresu a s tím spojená zvýšená odolnost vůči bolesti jsou určitou výhodou. Amylacetát je jednou ze složek moči samic, které krmí svá mláďata. Amylacetát zvyšuje hladinu stresových hormonů u mužů.

Vědci z McGillovy univerzity v Montrealu se rozhodli zjistit, co se stane, když jsou myši vystaveny chemické sloučenině, která je velmi podobná isoamylacetátu, který se nachází například v banánech. Isoamylacetát je bezbarvá kapalina s velmi silnou ovocnou vůní, takže se vyskytuje například v banánovém oleji.

Zvědaví vědci z Kanady se vydali do nedalekého obchodu, koupili zmíněný banánový olej a začali s testy. Poté, co namočili vatu do oleje, dali ji do klecí se samci a zjistili, že vůně skutečně zvyšuje jejich stres. Autor publikovaného článku Jeffrey Mogil zdůrazňuje, že experiment je jednoduchou případovou studií. Samice a samci byli v laboratoři za zcela odlišným účelem, ale nakonec se podařil neobvyklý objev.

Zdroj: science.org, technologynetworks.com