Vědci zjistili, jak urychlit hojení ran elektrostimulací

Skupina německých a švédských vědců našla způsob, jak urychlit proces hojení ran. To vše díky použití elektrické stimulace. Při použití této metody se rány hojí až třikrát rychleji.

Pro tělo většiny z nás nepředstavují problém ani malé rány, které se ve většině případů hojí poměrně rychle. Existují však lidé, jejichž zdravotní stav způsobuje, že jsou pro ně takové rány velmi nebezpečné. Především pro takové pacienty je určena nová, „elektrizující“ terapie.

Vědci z Chalmersovy technické univerzity ve Švédsku a Freiburské univerzity v Německu vyvinuli metodu, která urychluje proces hojení. Využívají k tomu elektrickou stimulaci. Díky tomu se rány hojí mnohem rychleji. Popis a výsledky výzkumu vyšly v časopise Lab on a Chip.

Elektřina v ranách

V určitých situacích mohou i malé rány představovat pro naši kůži vážný problém, se kterým si nedokáže poradit. Týká se to zejména diabetiků, ale také starších lidí, lidí po úrazech páteře nebo těch, kteří mají problémy s krevním oběhem. Důsledkem jejich stavu je riziko, že se jejich rány stanou chronickými. Pravděpodobnost, že se taková rána zanítí, je také vyšší. V krajním případě může být nutná i amputace.

Zejména pro tyto lidi je nesmírně důležitý vývoj jakékoli inovativní terapie, která může urychlit proces hojení ran. Právě takovou léčebnou metodu společně vyvinuli švédští a němečtí vědci. Ukázalo se totiž, že je mimořádně účinná, protože proces hojení je až třikrát rychlejší. Toho všeho dosáhli na základě staré hypotézy, že k hojení ran lze využít elektrickou stimulaci poškozené kůže.

Podle této domněnky jsou buňky lidské kůže elektrotaktilní, jinými slovy, mohou se pohybovat určitým směrem, pokud na ně působí elektrické pole. Pro ilustraci jevu elektrotaktility v laboratorních podmínkách: pokud bychom takové pole umístili do Petriho misky obsahující kožní buňky, jejich pohyb by přestal být chaotický a místo toho by se začaly pohybovat stejným směrem.

Vědci se rozhodli tuto hypotézu experimentálně ověřit. Vytvořili speciální biočip, na kterém pěstovali kožní buňky, v jehož struktuře pak vytvořili malé „ranky“. V dalším kroku byla jedna z těchto ran stimulována elektrickým polem. Výsledky této interakce byly velkolepé. Ukázalo se, jak již bylo zmíněno, že takto stimulované kožní buňky se dokázaly hojit až třikrát rychleji než ty, které stimulovány nebyly.

Mimořádně slibné výsledky studie vyústily v udělení grantu na další výzkum. V plánu je především individuální přístup k pacientovi, kdy by se rány skenovaly a následně by se pro ně zvolila vhodná léčba.

Zdroj: redakce, pubs.rsc.org, chalmers.se