Vědci zjistili, jak se vyvinula největší živočišná skupina poté, co našli 500 milionů let starou fosilii larvy se zachovaným mozkem
Tento tvor patří k novému druhu pojmenovanému Youti yuanshi, což je kombinace standardních čínských slov „yòutǐ“, což znamená „larva“, a „yuánshǐ“, což znamená „primitivní“. Y. yuanshi obýval kambrická moře a pomohl ke vzniku živých členovců, jako jsou hmyz, pavouci a krabi. Přestože je fosilie velká asi jako zrnko písku, je výjimečně dobře zachovalá a odhaluje dosud nevídané detaily, které pomáhají vysvětlit, jak se u členovců vyvinul složitý mozek.
Tým vědců nalezl tuto fosilii ve skalním útvaru Yu’anshan v čínské provincii Yunnan. Zkamenělinu naskenovali pomocí rentgenových paprsků a vytvořili virtuální 3D snímky jejích vnitřních struktur. Snímky odhalily mozek a primitivní oběhový systém, včetně stop nervů sloužících jednoduchým nohám a očím larvy.
'My jaw just dropped': 500 million-year-old larva fossil found with brain preserved https://t.co/9ntnockZjJ
— Live Science (@LiveScience) July 31, 2024
Vědci si sice nejsou jisti, jak se zvíře stalo tak výjimečnou zkamenělinou, ale v určitém okamžiku krátce po smrti byly jeho měkké tkáně nahrazeny fosfátem a zakonzervovány v hornině. Vědci pro Live Science uvedli, že ve vodě muselo být vyšší množství fosforu, které poskytlo suroviny pro přeměnu buněk tvora na fosfátové minerály.
Díky výjimečnému zachování mohli vědci vidět více z anatomie raných členovců, než je běžné. To zahrnuje známky toho, že mozky členovců se v době Y. yuanshi stávaly sofistikovanějšími. Podle prohlášení měla larva například předpotopní oblast mozku, která se později stala zárodkem specializovanější hlavy členovce s tykadly a různými dalšími přídavky. Tyto specializované hlavy znamenaly, že si tvorové mohli osvojit různé způsoby života, včetně toho, že se stali důmyslnými predátory.
zdroj: Live Science