Vědci vyrobili protein z plísně ze slepičích výkalů. Může být ekologickou alternativou vaječných bílků

Prášek z vaječného bílku je velmi rozšířenou potravinářskou složkou, což znamená, že se na mnoha farmách musí chovat velké množství slepic, které spotřebovávají velké množství krmiva a produkují velké množství odpadu. Díky houbě, která produkuje klíčovou bílkovinu vaječného bílku, se však brzy možná objeví ekologičtější alternativa, píší vědci na svém webu.

Ve studii provedené Helsinskou univerzitou a finským technickým výzkumným centrem VTT vědci geneticky upravili vláknitou houbu Trichoderma reesei tak, aby produkovala a vylučovala ovalbumin, který tvoří více než polovinu obsahu bílkovin v prášku z vaječného bílku.

Udělali to tak, že izolovali kuřecí gen zodpovědný za produkci ovalbuminu, vložili ho do houby, sklidili vylučovaný protein a poté ho zkoncentrovali a usušili na prášek. Při testování vykazoval tento prášek mnoho stejných žádoucích vlastností jako prášek z vaječného bílku, například schopnost pěnit.

Vědci navíc uvádějí, že ve srovnání s chovem slepic pro vaječný bílek by výroba ovalbuminu získaného z houby měla snížit nároky na využití půdy o téměř 90 % a snížit emise skleníkových plynů o 31 až 55 %.

Zatím ještě přesně neurčili, kolik energie by bylo potřeba, ale domnívají se, že by to mělo být podstatně méně, než kolik v současnosti vyžadují chovy slepic. Pokud by se využívaly nízkouhlíkové zdroje energie, odhadují vědci, že by snížení emisí skleníkových plynů mohlo dosáhnout až 72 procent.

Zdroj: helsinki.fi