Vědci tvrdí, že mohou „vyříznout“ HIV z infikovaných buněk

Vědci tvrdí, že se jim pomocí technologie úpravy genů Crispr, která získala Nobelovu cenu, podařilo z infikovaných buněk odstranit virus HIV, píše BBC.

Technologie funguje jako nůžky, ale na molekulární úrovni. Stříhá DNA tak, že „špatné“ kousky může odstranit nebo deaktivovat.

Vědci doufají, že nakonec bude možné zbavit tělo viru úplně, i když je zapotřebí ještě mnoho dalšího zkoumání, zda by byla metoda účinná. Stávající léky na HIV totiž dokážou virus zastavit, ale ne odstranit.

Tým Amsterodamské univerzity, který tento týden na lékařské konferenci představil své první výsledky, zdůrazňuje, že jejich práce zůstává pouze „důkazem konceptu“ a v dohledné době se nestane lékem na HIV.

Odstranění viru HIV je nesmírně náročné

O použití Crispr proti HIV se pokoušejí i další vědci. Společnost Excision BioTherapeutics tvrdí, že po 48 týdnech nemají tři dobrovolníci s HIV žádné závažné vedlejší účinky.

Doktor Jonathan Stoye, odborník na viry z Institutu Francise Cricka v Londýně, však uvedl, že odstranění viru HIV ze všech buněk, které ho mohou v těle ukrývat, je „nesmírně náročné“. „Obavy vzbuzují i možné dlouhodobé vedlejší účinky,“ řekl.

„Zdá se proto pravděpodobné, že uplyne mnoho let, než se taková léčba založená na Crispr stane rutinní – i za předpokladu, že se prokáže její účinnost.“

Zdroj: BBC