Vědci tvrdí, že čas možná neexistuje! Co by to znamenalo?

Existuje čas? Odpověď na tuto otázku nemusí být tak jednoznačná, jak se na první pohled zdá, uvedl web livescience.

Vývoj ve fyzice naznačuje, že neexistence času je otevřenou možností, kterou bychom měli brát vážně. Jak je to možné a co by to znamenalo? Přibližně za minulé století jsme vesmír vysvětlovali dvěma velmi úspěšnými fyzikálními teoriemi: obecnou teorií relativity a kvantovou mechanikou. Kvantová mechanika popisuje, jak věci fungují v neuvěřitelně malém světě částic a částicových interakcí. Obecná teorie relativity popisuje celkový obraz gravitace a pohybu objektů. Obě teorie fungují velmi dobře samy o sobě, ale předpokládá se, že jsou ve vzájemném rozporu. Ačkoli je přesná povaha konfliktu kontroverzní, vědci se obecně shodují, že obě teorie je třeba nahradit novou, obecnější teorií. Fyzici chtějí vytvořit teorii „kvantové gravitace“, která nahradí obecnou relativitu a kvantovou mechaniku a zároveň zachytí mimořádný úspěch obou. Taková teorie by vysvětlila, jak velký obraz gravitace funguje v miniaturním měřítku částic.

Ukazuje se, že vytvoření teorie kvantové gravitace je mimořádně obtížné. Jedním z pokusů překonat konflikt mezi těmito dvěma teoriemi je teorie strun. Teorie strun nahrazuje částice strunami vibrujícími až v 11 dimenzích. Teorie strun však čelí dalšímu problému. Poskytuje řadu modelů, které popisují vesmír v podstatě jako ten náš, a ve skutečnosti neposkytuje žádné jasné předpovědi, které by bylo možné otestovat experimenty, aby se zjistilo, který model je ten správný. V 80. a 90. letech 20. století se mnoho fyziků nespokojilo s teorií strun a přišli s řadou nových matematických přístupů ke kvantové gravitaci.

Jedním z nejvýznamnějších z nich je smyčková kvantová gravitace, která navrhuje, aby struktura prostoru a času byla tvořena sítí extrémně malých diskrétních kousků neboli „smyček“. Jedním z pozoruhodných aspektů smyčkové kvantové gravitace je, že se zdá, že zcela eliminuje čas. Smyčková kvantová gravitace není ve zrušení času sama: zdá se, že řada dalších přístupů odstraňuje čas jako základní aspekt reality. Takže víme, že potřebujeme novou fyzikální teorii k vysvětlení vesmíru a že tato teorie nemusí obsahovat čas.

Předpokládejme, že se taková teorie ukáže jako správná. Z toho plyne, že čas neexistuje? Je to složité a záleží na tom, co myslíme existencí. Fyzikální teorie nezahrnují žádné stoly, židle nebo lidi, a přesto stále akceptujeme, že stoly, židle a lidé existují. Proč? Protože předpokládáme, že takové věci existují na vyšší úrovni, než je úroveň, kterou popisuje fyzika. Ale i když máme docela dobrou představu o tom, jak by mohla být tabulka vyrobena z fundamentálních částic, nemáme ponětí, jak by mohl být čas „vyroben“ z něčeho zásadnějšího.

Takže pokud nedokážeme přijít s dobrým popisem toho, jak čas vzniká, není jasné, že můžeme jednoduše předpokládat, že čas existuje. Čas nemusí existovat na žádné úrovni. Říci, že čas neexistuje na žádné úrovni, je jako říkat, že neexistují žádné tabulky. Pokusit se obejít ve světě bez stolů může být těžké, ale řízení ve světě bez času se zdá být katastrofální. Celý náš život je postaven kolem času. Plánujeme budoucnost ve světle toho, co víme o minulosti. Vedeme lidi k morální odpovědnosti za jejich minulé činy, s cílem je později pokárat. Jaký to vše má ale smysl?

Zdá se, že zjištění, že čas neexistuje, přivedlo celý svět k mrtvému ​​bodu. Neměli bychom důvod vstávat z postele. Zatímco fyzika může eliminovat čas, zdá se, že ponechává smysl, ve kterém jedna věc může způsobit druhou. Možná nám tedy fyzika říká, že základním rysem našeho vesmíru je příčinná souvislost, nikoli čas. Domníváme se, že objev, že čas neexistuje, nemusí mít přímý dopad na naše životy, i když pohání fyziku do nové éry.

Zdroj: livescience.com