Vědci se domnívají, že ve vzdálených končinách sluneční soustavy se může skrývat devátá planeta. Nový dalekohled by konečně mohl prokázat její existenci
Astronomové již téměř deset let pátrají ve vnější části sluneční soustavy po známkách hypotetické deváté planety, ale bezúspěšně. Možná však budeme konečně na pokraji jejího nalezení, říkají odborníci pro Livescience.
Hluboko ve vnější části sluneční soustavy – tak daleko od známých planet, že by Slunce bylo sotva rozeznatelné od blízké hvězdy – se ve stínu možná skrývá masivní ledový svět, který čeká, až ho lidstvo objeví.
A den, kdy tuto nepolapitelnou planetu konečně najdeme, může přijít již brzy díky nejmodernějšímu teleskopu, který začne oblohu skenovat příští rok.
Sluneční soustava má oficiálně osm planet: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. V posledních letech však astronomové navrhují, že by se ve vzdáleném vesmírném sousedství mohl skrývat devátý svět, kterému se pomyslně přezdívá „planeta devět“.
A ne, nemluvíme o Plutu, které bylo v roce 2006 degradováno ze statusu plnohodnotné planety na „trpasličí planetu“. Místo toho se vědci domnívají, že Planeta devět je plynný nebo ledový obr vzdálený miliardy kilometrů od nás. Pokud existuje, mohla by také přepsat naše představy o vzniku a vývoji sluneční soustavy.
Hypotetická představa „planety Devět“ podle Browna a jeho kolegy Batygina, astronomů z Caltechu
Astronomové předpověděli, jak velký by tento hypotetický svět mohl být, jak daleko by mohl ležet a dokonce i to, kde by se měl nacházet na své dráze kolem Slunce.
„Naše nejlepší odhady jsou, že je asi sedmkrát hmotnější než Země“ řekl Brown. To by z ní udělalo pátou nejhmotnější planetu ve sluneční soustavě, hned za Jupiterem, Saturnem, Neptunem a Uranem.
Složení planety je pravděpodobně „nejvíce podobné Neptunu“, a to díky její vzdálenosti od Slunce, řekl Brown. „To by znamenalo, že její průměr je zhruba dvakrát větší než šířka Země,“ dodal. Někteří vědci se také domnívají, že nová planeta by mohla být obklopena měsíci, stejně jako jsou obklopeni mohutní plynní obři.
Pokud existuje, je tato planeta pravděpodobně vzdálena v průměru asi 500 astronomických jednotek od Slunce, což znamená, že je 500krát dále od Slunce než Země. Může to znít vzdáleně, ale podobně velké exoplanety byly objeveny na oběžné dráze kolem cizích hvězd ve stejně masivních vzdálenostech, což ukazuje, že to možné je.
Takto daleko by mohlo „planetě Devět“ trvat 5 000 až 10 000 let, než by dokončila jednu cestu kolem Slunce. Její oběžná dráha je pravděpodobně vysoce eliptická, takže její vzdálenost od Slunce by se v průběhu času značně měnila. Pravděpodobně také neobíhá ve stejné rovině jako ostatní planety, což činí její nalezení ještě obtížnějším.
Neobvyklá oběžná dráha planety Devět a její extrémní vzdálenost od Slunce také zvyšují možnost, že by se mohlo jednat o toulavou planetu – mezihvězdný svět, který byl zachycen Sluncem poté, co byl vyvržen ze svého hvězdného systému. Brown a Batygin se však domnívají, že údajná planeta pravděpodobně vznikla spolu s ostatními planetami ve sluneční soustavě.
Pátrání po planetě a otevření nové přelomové observatoře s nejmodernějším teleskopem na světě
Astronomové po planetě Devět pátrají již 10 let. Tohle pátrání po potenciální deváté planetě sluneční soustavy však možná brzy skončí.
Brown a Batygin již totiž začali analyzovat data z japonského teleskopu Subaru na Havaji, který má větší šanci na nalezení planety než Pan-STARRS.
Pokud se jim však tento průzkum nepodaří, obrátí se na připravovanou observatoř Vera C. Rubin, která je v současné době ve výstavbě v Chile. Astronomové se domnívají, že připravovaná observatoř jim konečně umožní planetu Devět spatřit. A to díky jejich „super-dalekohledu“.
Otevření observatoře je v současné době plánováno na konec roku 2025.
Pokud se planeta Devět skrývá v nejvzdálenějších oblastech své oběžné dráhy, bude potřeba dostatečně výkonného dalekohledu, aby ji mohli spatřit. Ten se má právě v nové observatoři nacházet.
Tento pozemní dalekohled, který bude vybaven největší digitální kamerou na světě, umožní vědcům nahlédnout dále do sluneční soustavy, než umožňoval kterýkoli z jeho předchůdců, podobně jako vesmírný dalekohled Jamese Webba umožnil vědcům podívat se dále přes pozorovatelný vesmír než kdykoli předtím.
S pomocí nejmodernějšího teleskopu by mohla být planeta Devět objevena během příštích dvou let, řekl Brown.
Zdroj: Livescience