Vědci objevili nový superúčinný způsob, jak přeměnit CO2 na pevný uhlík. Ekologové budou jásat

Vědci z veřejné výzkumné univerzity v Melbourne v Austrálii vyvinuli technologii využití oxidu uhličitého. Tento nový inteligentní a mimořádně účinný způsob zachycuje oxid uhličitý a přeměňuje jej na pevný uhlík, napsali na webu New Atlas.

Dekarbonizace je proces používaný ke snížení množství uhlíku, zejména oxidu uhličitého (CO2), vypouštěného do atmosféry. Tento proces však zůstává pro průmyslová odvětví, jako je cementářství a ocelářství, náročným úkolem.

Dosavadní technologie se zaměřovaly na stlačování plynu do kapaliny a jeho vtlačování do podzemí. To však s sebou nese značné technické problémy a obavy o životní prostředí. Na rozdíl od stávajících technologií nabízí tato nová technologie cestu k okamžité přeměně oxidu uhličitého při jeho vzniku a jeho trvalému uzamčení v pevném stavu, čímž se CO2 nedostane do atmosféry.

Nová metoda stále využívá sílu kapalných kovů, ale její konstrukce byla upravena pro hladší integraci do standardních průmyslových procesů. Kromě toho, že je nová technologie jednodušší na rozšíření, je radikálně účinnější a dokáže rozložit CO2 na uhlík během okamžiku.

Při vývoji této technologie vědci použili metody termální chemie, které se často používají ve velkých průmyslových odvětvích a zároveň vyvinuli novou technologii zachycování a ukládání uhlíku.

Metoda zahrnuje zahřátí tekutého kovu na teplotu přibližně 100-120 stupňů Celsia. Poté do kapalného kovu přidali oxid uhličitý, čímž došlo ke vzlínání bublinek plynu. Jak se bubliny pohybují kapalným kovem, molekula plynu se štěpí a vytváří vločky pevného uhlíku, přičemž reakce trvá pouhý zlomek sekundy.

Nová technologie nabízí slibný způsob, jak zabránit emisím CO2 a zajistit opětovné využití uhlíku s přidanou hodnotou. Přeměna CO2 na pevný uhlík zabraňuje potenciálním problémům s únikem a bezpečně a na neurčito jej uzamyká. K dalším výhodám procesu patří možnost pohánět reakci obnovitelnou energií, protože nevyužívá velmi vysoké teploty.

Zdroj: newatlas.com