Vědci na dně moře objevili tvora, který vypadá jako oloupaný banán

Kdyby existovalo něco jako podmořská výstava podivností, pak tam byl i tento tvor. Vědci z londýnského Přírodovědného muzea (NHM) objevili hluboko v Tichém oceánu záhadného tvora, který vypadá jako banán, píše server Live Science.

S pomocí dálkově řízeného vozidla (ROV) vědci během léta 2018 vyzvedli 55 exemplářů, které číhaly na západním okraji propasti nacházející se mezi Havají a Mexikem, zhruba 5 000 metrů pod mořskou hladinou. Z této skupiny oceánských podivínů bylo nedávno potvrzeno, že sedm z nich jsou nově objevené druhy. Výsledky výzkumu byly publikovány 18. července v časopise ZooKeys.

Zatímco východní část propasti je prozkoumávána poměrně pravidelně, její západní část, která je známá jako tichomořská zóna Clarion-Clipperton a zahrnuje několik blízkých podmořských hor (podmořských pohoří), je méně přístupná, a proto zůstala z velké části neprozkoumaná, což z ní činí hlavní lokalitu pro objevování nových druhů.

Každý nový tvor, kterého objevili, byl stejně fascinující jako ten předchozí: od pružné mořské okurky ve tvaru banánu známé jako „gumová veverka“ (Psychropotes longicauda). Tvor, kterého našli byl 60 cm dlouhý.

Z potenciálních nových druhů, které vědci objevili, zaujal především druh korálu z rodu Chrysogorgia. Jeho světle oranžový polyp se obvykle vyskytuje v Atlantském oceánu. Vědci jej však později identifikovali jako nový druh, který zatím nebyl pojmenován. Je to poprvé, co byl korál tohoto rodu nalezen v Tichém oceánu.

Před expedicí NHM byla řada těchto živočichů zahlédnuta pouze na fotografiích či videích nebo je známe z jejich zkamenělých pozůstatků. Tato mise umožnila vědcům studovat exempláře při jejich volném pohybu v oceánském prostředí a později v laboratoři. Takové výzkumy umožňují vědcům lépe porozumět vzdáleným a nedotčeným hlubokomořským ekosystémům – což je důležitý cíl, protože průmysl hlubokomořské těžby se stále rozšiřuje po celém světě.

Zdroj: livescience.com, zookeys.pensoft.net