Vědci chtějí vyrábět umělá lidská embrya, aby měli dostatek orgánů pro transplantace

Izraelská biotechnologická společnost tvrdí, že hodlá vytvářet embryonální verze lidí, aby mohla odebírat tkáně pro použití při transplantacích. Renewal Bio navazuje na nedávné pokroky v technologii kmenových buněk a umělých děloh, které předvedli vědci z Weizmannova vědeckého institutu pod vedením profesora Jacoba Hanny, jak uvádí server Technology Review.

Ukázali, že myší kmenové buňky lze použít k vytvoření velmi realisticky vypadajících myších embryí v laboratoři a nechat je několik dní růst v mechanické děloze, dokud se u nich nevyvine bijící srdce, tekoucí krev a dobře tvarovaný mozek. Je to poprvé, kdy bylo vytvořeno takto pokročilé embryo bez spermií, vajíček a dokonce i bez dělohy.

Hanna, který je spoluzakladatelem startupu Renewal Bio, však již pracuje na replikaci této technologie s lidskými buňkami. Pro MIT Technology Review uvedl, že doufá, že se mu nakonec podaří vytvořit umělé modely lidských embryí, které budou odpovídat 40 až 50dennímu těhotenství. „Embryo považujeme za nejlepší 3D bioprinter,“ řekl profesor Hanna. „Je to nejlepší subjekt pro výrobu orgánů a správné tkáně.“

Prozatím mohou vědci tisknout nebo pěstovat jednoduché tkáně, jako jsou chrupavky nebo kosti. Tisk složitých typů buněk a orgánů se ukázal jako náročný. Embryo však začíná budovat tělo přirozenou cestou. Technický plán společnosti Renewal Bio zatím nebyl zveřejněn a je známo jen málo podrobností, jak píše server Interesting Engineering.

„Nechceme slibovat příliš a nechceme lidi vyděsit,“ řekl Omri Amirav-Drory, který je generálním ředitelem nové společnosti. „Je to velmi citlivá záležitost.“ Někteří odborníci tvrdí, že bude obtížné vypěstovat modely lidských embryí do pokročilého stádia a přílišné napodobování skutečných embryí by mohlo vyvolat kontroverze.

Zdroj: interestingengineering.com, technologyreview.com