V rubínu starém 2,5 miliardy let byly objeveny dávné stopy života

Při analýze nejstarších barevných drahých kamenů na světě objevili vědci z University of Waterloo zbytky uhlíku, které kdysi představovaly dávný život, a které byly v rubínu starém 2,5 miliardy let, napsal magazín Scitech Daily.

Výzkumný tým vedený Chrisem Yakymchukem, profesorem věd o Zemi a životním prostředí ve Waterloo, se rozhodl studovat geologii rubínů, aby lépe pochopil podmínky nutné pro jejich vznik. Během tohoto výzkumu v Grónsku, kde se nacházejí nejstarší známá naleziště rubínů na světě, našel tým vzorek rubínu, který obsahoval grafit, minerál z čistého uhlíku. Analýza tohoto uhlíku naznačuje, že se jedná o pozůstatek raného života.

„Grafit uvnitř tohoto rubínu je opravdu unikátní. Je to poprvé, co jsme v rubínových horninách spatřili důkaz dávného života,“ říká Yakymchuk. „Přítomnost grafitu nám také dává další vodítka k určení toho, jak rubíny v této lokalitě vznikaly, což je něco, co je nemožné udělat přímo na základě barvy a chemického složení rubínu.“

Grafit se nachází v horninách starších než 2,5 miliardy let, tedy v době, kdy na planetě nebyl v atmosféře dostatek kyslíku a život existoval pouze v podobě mikroorganismů a řas.

Během této studie Yakymchukův tým zjistil, že tento grafit nejenže spojuje drahokam s dávným životem, ale byl také pravděpodobně nezbytný pro to, aby tento rubín vůbec existoval. Grafit změnil chemismus okolních hornin a vytvořil tak příznivé podmínky pro růst rubínu. Modely týmu ukázaly, že bez něj by se rubíny v této lokalitě nemohly vytvořit.

Zdroj: scitechdaily.com