V moskevském metru se platí za jízdné obličejem

Moskva zavádí v metru platební systém založený na technologii rozpoznávání obličeje. FacePay bude k dispozici ve více než 240 stanicích metra v ruském hlavním městě, píše The Guardian.

Pro obyvatele Moskvy, kteří denně jezdí metrem do práce nebo do školy, bude mnohem pohodlnější za jízdu platit. Už není nutné používat jízdenky, mobilní aplikaci nebo městské karty, protože stačí platit vlastním obličejem.

Ruské metro zavádí systém FacePay
Navzdory protestům ochránců soukromí se městské úřady rozhodly zavést v metru platební systém založený na technologii rozpoznávání obličeje. Tato možnost se nazývá FacePay a vyžaduje, aby cestující do systému vložili vlastní fotografii, platební kartu a kartu metra. To mu umožní cestovat, aniž by s sebou cestující musel brát telefon, platební kartu nebo kartu na metro. Stačí, aby se cestující podíval do objektivu kamery, a ta automaticky naúčtuje jízdné.

Moskevské úřady zajišťují, aby všechny informace procházející systémem FacePay byly šifrovány. Kamery snímají pouze biometrický klíč cestujícího. Informace shromážděné systémem však půjdou do datových center, ke kterým mají přístup pouze zaměstnanci ministerstva vnitra. Moskevské ministerstvo informatiky rovněž ujistilo uživatele, že snímky zaslané do systému se nedostanou do rukou policie.

Samozřejmě se nejedná o první kamery s technologií rozpoznávání obličeje používané v Moskvě. V roce 2017 byla přidána ke 170 000 bezpečnostních kamer instalovaných ve městě v rámci snahy o identifikaci zločinců na ulici. O několik let později však aktivisté zažalovali moskevské ministerstvo technologií a doufali, že se jim podaří přesvědčit soud, aby tuto technologii zakázal.

Mýtné za obličej
Moskevský soud se postavil na stranu města a rozhodl, že používání rozpoznávání obličejů neporušuje soukromí občanů. Agentura Reuters však na začátku tohoto roku informovala, že tyto kamery jsou využívány také k identifikaci protestujících na shromážděních.

Evropská unie k této technologii přistupuje zcela odlišně. Evropský parlament před několika dny zakázal používání systémů automatického rozpoznávání obličejů na veřejných místech. Citovala důkazy o tom, že umělá inteligence, která rozpoznává obličeje, může stále nesprávně identifikovat občany.

V USA místní úřady rovněž zakazují používání této technologie na veřejných prostranstvích. Čtyři demokratičtí zákonodárci rovněž navrhli zákon, který by federální vládě zakázal používat rozpoznávání obličejů.

Zdroj: The Guardian