Už žádné vpichy jehlou. Byl vyvinut neinvazivní senzor pro diabetiky

Výzkumníci z Pensylvánie vyvinuli zcela nový neinvazivní senzor pro diabetiky. Umožňuje sledovat hladinu glukózy bez nutnosti vpichu jehly pro odběr vzorku krve, píší vědci na svém webu Penn State News.

Miliony lidí s cukrovkou musí neustále sledovat hladinu glukózy. Jedná se o poměrně jednoduchý, i když těžkopádný úkol. Vyžaduje píchnutí do prstu, aby se odebral vzorek krve a umístil se na speciální proužek, který se poté odešle do analyzátoru.

Neinvazivní senzor pro diabetiky
Vzhledem k tomu, že se to musí dělat každý den, není to příliš pohodlné řešení. Vědci z Pensylvánské státní univerzity naštěstí vyvinuli technologii, která může výrazně zvýšit komfort života diabetiků. Vytvořili totiž zcela nový systém monitorování glukózy, který k přesnému měření nepotřebuje jehly. K pravidelnému měření stačí nosit jej na předloktí.

Zařízení je vyrobeno z laserem indukovaného grafenu (LIG), materiálu sestávajícího z vrstev uhlíku o tloušťce pouhého jednoho atomu. Má vysokou úroveň elektrické vodivosti a lze ji vyrobit během několika sekund. Vědci se domnívali, že LIG je ideálním základem pro senzor, ale předtím museli překonat zásadní problém s použitím tohoto materiálu pro sledování hladiny glukózy.

Největší překážkou bylo, že LIG není citlivý na glukózu. Výzkumníci na něj museli umístit materiál, který na něj reaguje, a tak se rozhodli pro nikl. Pro snížení rizika alergické reakce byl navíc kombinován se zlatem.

Výsledkem je senzor, který detekuje nízkou hladinu glukózy v potu na povrchu kůže. Přestože je koncentrace glukózy v potu asi 100krát nižší než v krvi, hladiny glukózy v potu a krvi jsou spolu úzce propojeny, což umožňuje fungování systému.

Nejsou potřeba žádné jehly
Zkonstruovaný senzor byl dostatečně citlivý na glukózu, aby bylo možné eliminovat enzymy běžně používané k měření glukózy při invazivnějších testech. Součástí senzoru byla také mikrofluidní komora. Je menší než v dřívějších systémech. Usnadňuje tak jeho přenášení a poskytuje alkalický roztok, který je vyžadován u neenzymatických senzorů.

Výsledkem této práce je zařízení menší než mince, které je dostatečně pružné, aby se dalo bezpečně připevnit k tělu. Než se takový snímač dostane na trh, je samozřejmě zapotřebí ještě mnoho výzkumu. V tuto chvíli tedy není známo, kdy bude k dispozici ke koupi.

Zdroj: https://news.psu.edu