Unikátní zařízení pro sběr energie z vln překonává předpovědi testů o 20%

Skotská společnost AWS Energy již šest měsíců testuje prototyp generátoru vlnové energie Archimedes Waveswing v oceánu v Evropském centru pro mořskou energii (EMEC) na Orknejích. Nedávno oznámila, že výsledky testů byly přibližně o 20 % lepší, než se očekávalo, jak píše server New Atlas. Waveswing je válcová kovová bóje, která je připevněna k jedinému bodu na dně oceánu.

Pracuje pod hladinou a reaguje na změny tlaku vody. Když přes něj přejde vlna, zvýšení tlaku zatlačí na horní část „plováku“ zařízení a posune jej směrem dolů vzhledem ke dnu „sila“, přičemž rolovací těsnění zajistí, aby se dovnitř nedostala voda. Lineární pohyb stlačuje vzduch v zařízení Waveswing a vytváří vzduchový závěs, který při dalším převracení vlny opět vytlačuje plovákovou část nahoru.

Při pohybu plováku nahoru a dolů pohání hydraulický motor, který převádí lineární pohyb na rotaci, a běžný elektrický generátor čerpá energii z pohybu nahoru i dolů. Pro údržbu a nasazení lze zařízení zvedat a spouštět na vlastním popruhu a k dispozici je také zařízení pro regulaci tlaku vzduchu ve válci, které účinně vyladí vzduchovou pružinu tak, aby co nejlépe vyhovovala podmínkám vln.

Společnost AWS uvádí, že během období „mírných vln“ v zařízení EMEC zachytil prototyp stroje průměrný výkon 10 kW se špičkami až 80 kW, zatímco jeho jmenovitý výkon je 16 kW. Test také ukázal, že Waveswing může být kompletně instalován z místa uskladnění na nábřeží do plného provozu za méně než 12 hodin a že dokáže přežít bouřku 10. stupně. 

Vzhledem k velikosti stroje (výška 7 m, průměr 4 m, hmotnost cca 50 tun) se může zdát, že výkon je nízký. Nejedná se však o komerční nasazení. Společnost AWS uvádí, že tyto jednotky bude možné konfigurovat na výkon od 15 kW do 500 kW. Není však jasné, zda budou muset být půlmegawattové verze fyzicky větší, a pokud ano, tak o kolik. Společnost předpokládá, že komerční nasazení bude mít podobu víceabsorpčních struktur, v nichž by 20 nejvýkonnějších jednotek mohlo být spojeno do 10megawattové platformy.

Podle Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie je v pohybu oceánů, konkrétně v energii vln, dostatek energie na pokrytí celosvětové poptávky po elektřině. Tato technologie je však stále v plenkách; bylo vytvořeno mnoho pilotních projektů a prototypů, ale jen velmi málo komerčních instalací. Existuje však fascinující množství návrhů, které se předhánějí v hledání řešení, jež by bylo levné, snadno nasaditelné a udržovatelné, šetrné k životnímu prostředí a schopné vyrábět energii v nejrůznějších podmínkách po celá desetiletí. 

Efektivní využívání energie vln by mohlo radikálně snížit náklady na sítě pro obnovitelné zdroje energie. Kromě toho mohou tato zařízení snížit potřebu dlouhodobého a krátkodobého skladování energie, které síť potřebuje k zajištění spolehlivých dodávek elektřiny. Jedná se tedy o oblast s obrovským potenciálem a důsledky.

Zdroj: newatlas.com, redakce