Ukrajinské síly po odražení ruského útoku získaly zpět největší nákladní letadlo na světě. Jaké má parametry?

Osud největšího plně funkčního letounu na světě je ve světle ruské invaze na Ukrajinu nejistý. Jednorázový Antonov An-225 Mrija se nachází na letišti Hostomel severozápadně od Kyjeva od 5. února, kdy zde přistál. Ačkoli na letišti probíhaly těžké boje, existují nepotvrzené zprávy, že Mrija je alespoň prozatím stále neporušená, ačkoli je nyní v ruských rukou, píše server The Drive.

Letoun An-225 je umístěn na letišti Hostomel, někdy označovaném jako Antonovovo letiště, které je využíváno především jako komerční nákladní středisko. Letiště vlastní výrobce letounu An-225, letecká společnost Antonov, a v současnosti ho provozuje její dceřiná společnost Antonov Airlines. Je potvrzeno, že letoun An-225 se nachází na letišti poté, co na něj před téměř třemi týdny přiletěl z dánského Billundu.

Dmytro Antonov, kapitán společnosti Antonov Airlines, dnes na sociálních sítích zveřejnil zprávu, že navzdory tomu, že letiště padlo do rukou ruských sil, leletoun zůstal nepoškozen.

Není jasné, zda to znamená zcela nepoškozené, nebo zda to znamená, že letadlo zůstalo více či méně nepoškozené. Mrija poprvé vzlétla v roce 1988 a pyšnila se maximální vzletovou hmotností 1,4 milionu kilogramů. Pro srovnání, největší nákladní letoun amerického letectva, Lockheed Martin C-5 Galaxy.

Letoun je poháněn šesti turbovrtulovými motory Progress D-18 a má rozpětí křídel 88 metrů, což je kromě experimentálního nosného letounu Roc společnosti Stratolaunch největší letoun na světě. Letadlo unese tolik paliva jako čtrnáct letadel 737-800.

Jednou z hlavních rolí, pro které byl An-225 navržen, byla letecká přeprava raketových nosičů Eněrgija a orbitálních nosičů Buran pro sovětský kosmický program, podobně jako vysoce modifikovaný Boeing 747 Shuttle Carrier Aircraft NASA. Po rozpadu Sovětského svazu a zrušení programu Buran byl letoun Mrija v letech 1993 až 2000 neaktivní. V roce 2001 byl letoun zrenovován pro charterový provoz.

V nedávné době byl tento vskutku mohutný letoun používán k přepravě zdravotnického materiálu po celém světě v reakci na pandemii covid-19.

Zdroj: thedrive.com